Chceme Březiněves, hlásí Maltézští rytíři v rámci církevních restitucí

14.12.2014 6:55

Maltézští rytíři se rozhodli, že v rámci církevních restitucí nezkusí získat jen pozemky v okolí Březiněvsi, ale rovnou také většinu půdy, na které se rozkládá sama Březiněves. Aby toho dosáhli, rozhodli se zažalovat Magistrát hl. města Prahy. Aby se na pozemky vztahovaly církevní restituce, musel by je vlastnit stát, čehož chtějí rytíři dosáhnout. Informovala o tom Česká televize.

Chceme Březiněves, hlásí Maltézští rytíři v rámci církevních restitucí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova pražského magistrátu

Starosta Březiněvsi Jiří haramul považuje žalobu za účelovou, za stejný majetek už stát začal církvi vyplácet restituční miliony. Řád tvrdí, že žalobu podal z opatrnosti, aby byly vyjasněny vlastnické vztahy. Pokud by řád s žalobou uspěl a stát mu následně nemovitosti vydal, získal by většinu obecního majetku v Březiněvsi v hodnotě čtvrt miliardy korun.

O žalobě má rozhodnout soud příští rok

Řád by chtěl získat například pozemky pod budovou městského úřadu, kde je i hassičská zbrojnice, místní fotbalové hřiště i s pozemky pod šatnami, koupaliště nedaleko městského úřadu, park, dětské hřiště, rybník a náves. Řád Maltézských rytířů je chce převést z majetku Prahy na stát, aby o ně potom mohl požádat v církevních restitucích.

O žalobě má rozhodnout soud příští rok. Pokud by čtvrtmiliardový majetek Březiněvsi přešel z Prahy na stát, směli by o něj rytíři v rámci restitucí zažádat stejně, jako momentálně usilují o okolní pole.

Žalobu kritizuje i jeden z tvůrců restitučního zákona, exnáměstek ministra kultury František Mikeš. ČT řekl, že mnoha lidem to může připadat, že by řád chtěl brát dvakrát. Náhradu za věci, které lze vydat, a poté to, co jim bylo zaplaceno, ještě celé vydat.


Kontroverze vzbuzuje i žádost maltézského řádu o miliardové pozemky v okolí Březiněvsi

Podle řádu je ale žaloba oprávněná, tvrdí, že stát bývalé církevní nemovitosti na město právoplatně nepřevedl. Účelem žaloby podle řádu není poškodit hlavní město.

Kontroverze vzbuzuje i žádost maltézského řádu o miliardové pozemky v okolí Březiněvsi. Premiér už v květnu vyzval šéfa pozemkového úřadu, aby nechal rozhodnutí na nezávislém soudu, protože se obává, aby se jejich vydáním neprolomila hranice 25. února 1948. Na majetek staršího data nemají církve nárok.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…