Spisovatelka Procházková: Protesty proti Zemanovi? Jak fašisté. Řvou, co jim řeknou. Duka pil víno a žvanil o kravinách. Až se zjistí, proč zemřel Dubček...

04.12.2014 12:07

Na pozvání plzeňských členů KSČM přijela do Plzně na odpolední besedu spisovatelka, novinářka a „rebelka“ Lenka Procházková. Za přítomnosti několika desítek starších lidí pohovořila o strastech našeho školství, odkazu Mistra Jana Husa i o stále aktuálním tématu církevních restitucí a smlouvy státu s Vatikánem. ParlamentniListy.cz byly u toho.

Spisovatelka Procházková: Protesty proti Zemanovi? Jak fašisté. Řvou, co jim řeknou. Duka pil víno a žvanil o kravinách. Až se zjistí, proč zemřel Dubček...
Foto: archiv
Popisek: Lenka Procházková

Anketa

Myslíte, že budou do konce roku pokračovat masové protesty proti Zemanovi?

hlasovalo: 28665 lidí

Negativní názory na Miloše Zemana v původních materiálech ParlamentníchListů.cz: Miroslava Němcová, Michael KocábMartin Bursík, Jiří Zlatuška, Jan Němec, kněz Marek Orko Vácha, Bára Štěpánová, Jiří Pehe, Džamila Stehlíková, Jan Vodňanský, Jaroslav Hutka, Ladislav Špaček, Táňa Fischerová, Ivan Gabal, prof. Jan Sokol

„Založila jsem občanskou iniciativu Evropané proti válce, do které se sdružuje asi osm jiných  iniciativ,“ řekla na samotný úvod bývalá disidentka. „Je to takové  zastřešení, které vniklo z aktuálních problémů Ukrajiny. 17. listopadu jsme měli velký plán, jak toto významné výročí oslavíme – v uvozovkách. Na poslední chvíli jsme zabukovali Klárov – to bylo poslední místo, které ještě neměli obsazené pravičáci. Větší část akce měla být zaměřena na obranu Hradu. Bylo to všechno opravdu na poslední chvíli, nicméně jsme postavili tribunu, udělali ozvučení.“

Česká televize se „sekla“ o nulu

„Když jsme v plánovanou dobu začali, tak už se na Staroměstském náměstí a na Národní třídě a potom na Albertově shromažďovali  lidé s červenými kartami. Vy asi nevíte, protože televize i rozhlas vlastně cenzurují tyto informace, takže já vám musím říci, že nás bylo pět set a ne padesát, jak tvrdila Česká televize.  Klárov byl do poloviny plný a to je velké prostranství.“

Inzultace senátora Veleby

„Po úvodu vystoupil pan senátor Veleba, který měl projev připravený k obhajobě prezidenta, a ve chvíli, kdy mluvil o těch Hovorech z Lán a vysvětloval překlad anglického názvu,  tak se na tribunu dostavil mladý člověk, který ho inzultoval! To samozřejmě v televizi nebylo vidět, i když  tam byla celou dobu a všechno to mají natočené,  ale oni to nepoužili a on prostě s výkřikem lžeš, tak se po něm vrhnul.“ Naštěstí  ho podle Procházkové jeden příznivec okamžitě strhl dolů a hodil ho na zem. „To byla taková rychlá akce, my jsme začali křičet  policie, protože jsme nevěděli, jestli jich není více. Nakonec byl tedy uklidněn. Samozřejmě další řečníci  byli trošku nervózní:“ K protestu lidí s červenými kartami a jejich pochodu k Hradu dále řekla: „Já jsem si myslela, že něco takového opravdu patří historii, protože to byli fašisté, byla z nich cítit  síla a zloba manipulovaného davu, který půjde řvát, co se mu řekne. To je pro mě nový pocit, a i když jsem pamětník hodně událostí, tak tohle jsem v životě nezažila a bylo mi z toho opravdu úzko. Protože to bude pokračovat. Nemysleme si, že oni toho nechají! Oni  to zkoušejí, už to, že se dostali na druhé hradní nádvoří, kde je chráněné území. To je dvojí metr a asi je  na čase se ptát na čí straně bude policie.“

Anketa

Souhlasíte s církevními restitucemi?

6%
91%
hlasovalo: 72825 lidí

Mladí Marťani

„Školství to je další téma,“ pokračovala dále Lenka Procházková. „V naší zemi je absolutní úpadek školství. To, že máme několik soukromých škol, neznamená žádnou kvalitu. Naopak,  za peníze bohatí lidé dostanou diplom. Na státní školy se  nedostanou, tak jaké mají vyhlídky,  to prostě není spravedlivé. Na literární akademii, kde jsem učila, každým rokem chodili hloupější studenti než předchozí roky. Já jsem musela suplovat to, co se měli naučit na střední škole. Oni nevěděli, co to je Jaltská dohoda. Mně připadají jako Marťani. Nemají žádnou minulost, nechtějí vědět o té minulosti, jen to, co se dozvídají z televize, což je úplně zkreslené. Takže možná je to úplně poprvé v české historii, kdy se nemůžeme opřít o mladou generaci.“ Na příkladu její malé vnučky říká, že  když si představí, „...jak ji pak šoupnem do školy a pak nám ji vyplivnou v osmnácti a bude z ní tenhle Marťan, tak mám chuť ji učit sama. Pokud se nezmění u nás školství, tak mi to připadá, že nemáme vůbec naději.“

„Já tomuhle systému ani neříkám kapitalismus. Kapitalismus měl za první republiky svá určitá pravidla, ale tohle je bez limitu, a když si vezmete, kam se dostala církev a šlechta, kterým vzal Masaryk majetky… Oni prostě lžou i svému nejvyššímu, papežovi…“

Na 10. prosince si  podle Procházkové její příznivci zablokovali Škroupovo náměstí v Praze, kde v roce 1988 bylo první dovolené shromáždění na Den lidských práv.  „Mluvil tam tehdy Havel, zpívala tam Marta Kubišová. Pojďme to tedy udělat znovu a jsem zvědavá, kolik lidí přijde."

Hromadná žaloba koncesionářů

K médiím a hlavně ČT uvedla: „Když máme tiskovou konferenci, tak ji děláme před budovou České televize – když oni nejdou za námi, tak my jdeme za nimi. Vždycky si tam dáme aparaturu a kamery a mluvíme a mluvíme, ale nikdy nepřijdou novináři. Většinou přijde policie, která když zjistí, že to máme nahlášeno, tak zase slušně odejde. Ale pan ředitel, který má okna tam, kde my máme tiskovku, zatáhne rolety. V lednu chceme udělat nějakou významnější akci, kde budeme čekat na redaktory. Jednotlivě se člověk víc bojí, než když je v kolektivu. Tu televizi musíme postrašit nějakou celonárodní akcí. Chystáme hromadnou žalobu koncesionářů. My tam budeme mít takových pět, deset konkrétních situací, kdy televize selhala, nebo kdy neinformovala o něčem velmi důležitém. Televizi budeme žádat, že neplní veřejnou objednávku, tak  ať vrátí poplatky za několik let. Teprve ve chvíli, kdy půjde o peníze, tak  se oni bojí. Mají šest miliard z našich peněz.“

Konkordát – sňatek s ďáblem?

„Oni tady chtějí znova udělat rekatolizaci,“ pustila se do svého oblíbeného tématu Procházková. „ Už je to  i ve školství. Jestli přijmeme konkordát, bude povinné náboženství. Jako je na Slovensku. Tam je povinně volitelné, ale všichni ho volí, protože druhá je etika a tu nikdo neučí, takže je to takhle vymyšlené. Konkorda je nůž do zad české historie. To bylo kdysi za Rakouska-Uherska asi dva roky, kdy i  císař pochopil, co to je a odstoupil od toho, když měl tu možnost. Jenže když to schválí parlament a podepíše prezident, je konec. To je protiústavní, ta smlouva (s Vatikánem, pozn.red.).To je i na Slovensku, že je demokratický sekulární stát, kde nesmí mít prioritu žádná ideologie ani náboženství, a takhle to ta smlouva úplně škrtá, protože tam je, že stát bude podporovat katolickou církev. Ve školství učebnice tiskne stát a Vatikán si je píše! To nemá logiku. Slovensko vždycky bylo více méně katolické, ale ani to si nezaslouží, co se jim stalo. Je pravda, že oni jim ty majetky – tam to bylo v daleko menším –  dali, objekty, a už je to rozkradený, už znova chtěj podporu státu. Konkordát by byl sňatek bez rozumu a bez lásky. Tak k čemu by byl takový sňatek, když ho nikdo nechce.“ „Sňatek s ďáblem!“ vykřikovali souhlasně někteří přítomní.

Jak Duka u umírajícího Havla o kravinách žvanil

„Jak se nám cpou i do politiky! Všude, kde se něco děje, tak se natřásá figura v sutaně. Co tam dělá, proč tam žvaní,  když je nějaký občanský svátek? Aby nám nalezli do škol a lámali naše děti – tak to ne! To bohdá nebude přece. Oni zkouší, co až ještě můžou a přitom, když se na ně podíváte, tak je vám špatně. Na těch lidech je to vidět, ta neupřímnost, to pokrytectví. Vzpomeňte si, když umíral Havel, on už byl takovej věchýtek a Duka si tam pil víno a nenechal ho mluvit – možná chtěl něco říct tomu národu, třeba se omluvit za něco. A on jej nenechal, žvanil o kravinách.“

K plánu na obnovení Mariánského sloupu Lenka Procházková uvedla: „…  jsem schopná na Staromáku udělat stanové město a nepustit je tam. Zatím tam ale máme Majdan, kdy se tu schází Ukrajinci a takoví ti Kocábové a Bursíkové. Ve chvílích, kdy není humor, tak už je to špatné. Ti druzí se neumí smát – Kocáb nebo Bursík. Oni se umí jen vysmívat.“

Občanská válka, aneb Zemanova pravda

V další části setkání se nezapomnělo ani na Ukrajinu. „S Ukrajinou je to pro mne tak nepochopitelné. Jak to, že ty lidi, když máme internet, si  údaje nenajdou.  Vždyť polovina z nás umí rusky, vždyť se můžeme dívat i na ruskou televizi, abychom měli druhý obraz – nemusíme jim věřit úplně….ale je dobré si to srovnávat a hledat  pravdu. Hledat!! A ne přebírat jeden názor.  To nám pak zakrní mozky a jsme schopní opravdu vraždit se mezi sebou, Slovani.  Mě to připadá strašné. Nebo ti Češi, kteří tam padli, už tři nebo čtyři, je jich tam asi 25, z Ostravska především. Jak to, že se o nich nemluví s úctou. A když Zeman řekne, že je tam občanská válka, což je absolutní pravda, tak jak to, že mu oponují, že se mu posmívají? Že to berou jako jeho prohřešek, říkat pravdu? Já musím říci, že ne se vším souhlasím, nejsem slepá, v něčem mám jiný názor než pan prezident, ale v tom hlavním on říká pravdu. A především my musíme hájit prezidenta, kterého jsme si zvolili v prvních svobodných přímých volbách! Vždyť ho zvolily skoro tři milióny lidí a teď nám pár Bursíků a Kocábů bude říkat, že ho musíme odvolat? Že se tím má zabývat ústavní soud? To je neuvěřitelné. Oni chtějí nabourat ústavu, oni chtějí zrušit přímou volbu prezidenta a tomu musíme zabránit, že si to v  parlamentu někdo koupí – Babiš třeba, Schwarzenberg už doufám ne. Zeman je člověk, který zná historii, je bezpochyby vzdělaný a je dobrý politik a stratég. Nemusí mi být osobně sympatický, ale beru jej jako prezidenta na svém místě.“

Oslavy upálení Mistra Jana?

Řeč se pak opět točila k církvi: „Všech 16 církví kromě baptistů, Svědků Jehovových..“ a ze sálu se ozvalo „..a  Mormonů,“ „ podepsalo  kolaboraci s římsko-katolickou církví.  Za ošatku grošů se vlastně vzdali své suverenity. V podstatě  všechno dostane katolická církev. A kdo má peníze, má moc. Já to vidím, že založí své školy. Budou tam lákat chudé děti, kterým zajistí budoucnost. A ty už budou jejich píseň zpívat. Lidi budu tak vychováváni od malička, mladý stromeček bude ohnutý. Příští rok budeme mít veliký výročí, upálení Mistra Jana Husa. Měli bychom udělat celonárodní akci, zapálit ohně někde na námětí či na vršku. To by bylo přiznání se k tomu nejlepšímu v české historii, protože Mistr Jan stvořil duši českého národa. Masaryk stát, ale Mistr Jan tu duši, a my ji máme pořád v sobě. Duka se už  dal slyšet s Halíkem, že ty oslavy nějak udělaj. Jaký oslavy? To nejsou oslavy! Že někoho upálí, to nebudu slavit. Pro ně je to oslava, oni slaví, že upálili kacíře.“

Úlisný Halík chce být prezidentem

„Duka naše dějiny záměrně předělává. Ten Halík je strašně úlisný, to je jezuita. Ten chce kandidovat na prezidenta, to se teprve můžeme dočkat hrůzy. Teď dostal nějakou cenu, dostal třicet miliónů – za co? V Anglii. Za co, čím si to tenhle pán vysloužil? To je neuvěřitelné. Kdyby Masaryk vstal, tak by se z toho dneska zbláznil.“

Proč zemřel Dubček

V 89 roce většina lidí podle Procházkové doufala, že se naváže na Pražské jaro. „Vždyť to byla nádherná myšlenka. A my jsme udělali krok úplně jinam. Když byla volba prezidenta, tak měl tehdy kandidovat Dubček. A Havel se s ním sešel, požádal jej, aby nekandidoval a řekl mu, když bude kandidovat, tak se republika rozbije, protože Češi jej nebudou chtít a republika se rozpůlí. A Dubček, který byl vlastenec, odstoupil z  kandidátky. A pak rozpůlili republiku. Protože lidi by volili Dubčeka, protože Havla nikdo neznal, kromě pár set Pražáků A taky si myslím, že kdyby Dubček byl prezident, tak by se republika nerozbila, Češi a Slováci ho měli rádi. Pak si to s ním vyřídil Mečiar, že dokonce nesměl být ani prezident Slovenska, takže musel umřít. Až se tohle všechno odtajní… - To  mám od  bývalého rektora Vysoké školy ekonomické Šilhána. Dubček si vedl v Moskvě velmi statečně a řekl to, že je připraven na nejhorší.“

Táta Fidel

„Mně říkali  na Kubě:  Fidel – to je náš otec, bez něj bychom byli američtí otroci. Samozřejmě, že jsou lidi naštvaný, že by mohlo být lépe. Vždyť oni celou dobu mají embargo. Oni mají nejlepší zdravotnictví v celý Americe! Vyvážej doktory – nejen za naftu.  Zahraniční politika Evropské unie vůči Kubě je prostě hanebná a začala s tím vlastně ČR. To je veliká vina naší zahraniční politiky, že jsme to embargo podpořili, my jsme se prostě chovali hrozně. Já se vůbec nedivím, že nedávno jel Putin na Kubu něco vyjednávat. Když byl v latinské Americe, tak byl i tam,“ ukončila své více než dvouhodinové setkání s plzeňskými komunisty Lenka Procházková.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…