Chceme zůstat v EU, ale toto vše se musí změnit, zahřmělo od Britů

03.11.2015 16:59

Velká Británie chce zůstat v Evropské unii, ta se podle ní však musí nejdříve reformovat. Zároveň se také odmítá podílet na hlubší integraci a obecně má k celému uspořádání spoustu dalších výtek. Například že země, které nejsou členy eurozóny, nemají ručit za dluhy zemí, jež euro používají.

Chceme zůstat v EU, ale toto vše se musí změnit, zahřmělo od Britů
Foto: pixabay.com
Popisek: vlajka Velké Británie

Britský ministr financí George Osborne se stavil na Den německého průmyslu v Berlíně. Tam také mluvil o budoucnosti Velké Británie a Evropské unie a také o tom, zda tuto budoucnost budou sdílet.

„Chceme, aby Británie zůstala v reformované Evropské unii. Musí to být Evropská unie, která bude lépe fungovat pro všechny občany Evropy a také pro Británii. Bude to muset být Evropa, v níž nebudeme součástí stále integrovanější unie, jakou vy si přejete,“ řekl Osborne.

Zároveň tvrdí, že je v britském zájmu, aby země stojící o hlubší integraci ve svých snahách uspěly. Připomněl však, že Británie se na to prostě z důvodu národních tradic dívá poněkud jinak.

Velmi důležité je podle něj omezit evropské regulace, které způsobují, že Evropa není konkurenceschopná ve světové ekonomice a to vede k růstu nezaměstnanosti.

„Americké firmy mohou získat licenci a uvést své produkty na trh během dní. V Evropě to trvá týdny, někdy i měsíce,“ vysvětlil ministr a následně ocenil současnou Evropskou komisi za to, že vydává méně regulací než ta předchozí. Dodal však, že je nutné snížit spolu s nimi i byrokratickou zátěž dříve vydaných regulací.

„Některá z pravidel, která si Evropa sama stanovila, udělala z tohoto kontinentu méně konkurenceschopné místo pro podnikání ve finančnictví. A není v zájmu Británie, která je největším světovým finančním centrem, aby se finanční střediska přesouvala mimo Evropu,“ vynesl Osborne svůj další reformní bod.

Důležité je podle něj také upravit vztahy mezi zeměmi eurozóny a těmi, které stále mají vlastní měnu. „Neusilujeme o právo veta nad rozhodnutími eurozóny. Musí ale platit, že když se eurozóna rozhodne více integrovat, nepoškodí to zájmy zemí stojících mimo euro,“ řekl Osborne a dodal: „Nikdy nesmí dojít k tomu, aby daňoví poplatníci zemí, jež nemají euro, museli nést náklady na podporu zemí v eurozóně.“

Nakonec také vyzval k rychlejšímu schvalování smluv o volném obchodu s USA, s Japonskem a s Čínou a nadnesl, že je nutné vytvořit nová pravidla pro volný pohyb osob v Evropské unii, aby se tak předcházelo tomu, že se ze současného systému stane „svoboda vybrat si nejvelkorysejší sociální dávky“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…