Chceš-li mír, musíš se připravit na válku, prohlásil Vondra v ČT. Pak mluvil o řezání hlav

11.09.2014 22:28

Ráznější přístup amerického prezidenta Baracka Obamy vůči Islámskému státu byl tématem debaty českých politiků v Událostech, komentářích ČT. Hrůzné útoky militantních islamistů na obyvatele syrsko-iráckého pomezí vyděsily celý svět, což sdílí i exministr obrany Alexandr Vondra, předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik a lidovecký vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Chceš-li mír, musíš se připravit na válku, prohlásil Vondra v ČT. Pak mluvil o řezání hlav
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Letnou za ministerstvo vnitra svolali muslimové modlitbu (arabsky salát). Protestovali tak proti zásahu policie minulý pátek

Podle Vondry je potřeba něco dělat. „Nemůžeme čekat, než tito fanatičtí islamisté budou ovládat polovinu Blízkého východu,“ zdůraznil. A nalhávat si, že existuje mírové řešení, podle něj nemá smysl. „Chceš-li mír, musíš se připravovat na válku,“ poznamenal k tomu, jak sám uvedl, staré přísloví. Pokud by před těmito militanty člověk pobíhal s bílým praporem, nejspíš by prý dopadl jako dva američtí novináři, kterým aktivisté Islámského státu uřízli hlavy.

I podle Pavla Kováčika je třeba zasáhnout, ovšem za dodržování mezinárodního práva. Upozornil, že stále existuje OSN, která je platformou pro mírové řešení konfliktů, a proto by měla dostat šanci.

„Upozorňuji, aby ty jejich chirurgicky přesné střely americké armády nezasáhly třeba ruskou základnu v Sýrii, nebo prezidentský palác Bašára Asada."

Pak došlo k humorné situaci, kdy moderátor oslovil s dotazem Pavla Bělobrádka, a ačkoliv použil zřejmé oslovení „pane vicepremiére,“ pustil se do výkladu vedle sedící Alexandr Vondra. Předseda lidovců pak ke Kováčikově argumentaci upozornil, že se musíme podívat, jak dnes vypadá OSN a zda vůbec je schopna zjednat ve světě pořádek. Jako příklad uvedl dlouhodobou neschopnost zasáhnout proti Rusku. A nyní už podle něj nelze čekat. „V Islámském státě se dnes dějí zvěrstva, a určitě je potřeba proti tomu zasáhnout,“ uvedl vicepremiér.

Vondra pak upozornil, že Rusko je tradičním spojencem Bašára Asada, takže je možné, že by tam chtělo hájit své zájmy. Kováčik upozornil, že každá země, natož velmoc jako Rusko, má právo rozvíjet své partnerské vztahy. A totéž dělají i USA. „Ono je možné, že Američané tam vycvičili proti Asadovi některé skupiny, které teď podporují Islámský stát,“ popíchl Vondru.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…