Chcete pomoci uprchlíkům? Církev pro vás spustí registr, kde se dočtete, co je právě potřeba

10. 9. 2015 20:10

Katolická církev chce do 24. září spustit registrační web pro nabídky pomoci uprchlíkům. Oznámilo to dnes vedení České biskupské konference (ČBK), které zároveň vyzvalo farnosti a řády, aby prostřednictvím chystaného webu pomoc nabídly. ČBK také vyzvala všechny, aby nepodléhali strachu a projevům extremistů.

Chcete pomoci uprchlíkům? Církev pro vás spustí registr, kde se dočtete, co je právě potřeba
Foto: Radim Panenka
Popisek: Policie vyvádí uprchlíky z rychlíku v Břeclavi do připravených autobusů

"V rámci našich příprav aktivní pomoci jsme dnes pověřili Charitu ČR, aby byl nejpozději ke 24. září spuštěn registrační web, kde budou shromažďovány nabídky pomoci. Žádáme farnosti a řády, aby cestou připravovaného registračního formuláře nabídly svou pomoc, kterou předem projednají i na úrovni místních samospráv a charit," sdělili v tiskovém prohlášení předseda a místopředseda ČBK Dominik Duka a Jan Graubner.

O pomoc migrantům požádal církev minulý týden papež František

Biskupové už v červenci nabídli vládě pomoc s přijetím uprchlíků. "Znovu potvrzujeme naši připravenost podílet se na pomoci lidem, kteří jsou nuceni utíkat ze svých domovů. V oblasti akutní pomoci jsme již jako církev zapojeni a na déletrvající proces integrace cizinců do české společnosti se připravujeme v rámci expertní skupiny ministerstva vnitra," uvedlo dnes vedení ČBK.

"Charita ČR v současnosti hledá cesty, jak pomoci lidem v oblastech vzniku migrační vlny a spolu s Caritas Internationalis se zde podílí na finanční i materiální pomoci. Důležitá je také její pomoc uprchlíkům, kteří se již dostali do Evropy a ČR," doplnila ČBK. Evropská unie, OSN i jednotlivé státy by ovšem měly podle katolické církve pracovat na odstranění příčin nárůstu počtu migrantů v domovských zemích uprchlíků.

O pomoc migrantům požádal církev minulý týden papež František. Evropské farnosti, náboženská sdružení a kláštery během modlitby vyzval, aby se každý ujal alespoň jedné uprchlické rodiny. Do Evropy už letos zamířily statisíce uprchlíků, více než za celý loňský rok. Velká část běženců přichází z válkou zasažené Sýrie.

Česko slíbilo přijmout do konce roku 2017 1500 uprchlíků

Duka a Graubner v dnešním prohlášení ocenili odvahu věřících pomoci uprchlíkům. "Nelze totiž zůstat jen u pasivních debat, je třeba jednat," sdělili. "Závěrem chceme všechny vyzvat: prověřujme pravdivost informací a šiřme pouze informace pravdivé a ověřené. Vyvarujme se příklonu k iracionálním projevům ze strany extremistů a nenechme se opanovat strachem. Hledejme cesty pomoci uprchlíkům, ve kterých uvidíme konkrétního člověka s jeho životním příběhem," doplnili.

Evropská komise na jaře navrhla, aby si členské země podle závazných kvót rozdělily v následujících dvou letech 60.000 migrantů. Tuto středu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ohlásil návrh na povinné přerozdělení dalších 120.000 uprchlíků, dohromady má být takto přerozděleno 160.000 osob. Některé země EU, včetně Česka, ale trvají na dobrovolnosti. Česko slíbilo přijmout do konce roku 2017 1500 uprchlíků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cesta do Ruska: Zeman ještě nevzlétl, ale už ho pozvracela Svobodná Evropa, placená Kongresem USA

9:32 Cesta do Ruska: Zeman ještě nevzlétl, ale už ho pozvracela Svobodná Evropa, placená Kongresem USA

Server Rádia Svobodná Evropa / Rádia Svoboda oznámil, že proruský prezident Miloš Zeman míří do Rusk…