Církevní restituce: Němečtí rytíři asi mají smůlu

26.11.2013 8:06

Řád německých rytířů ve svém sporu s českým státem o vydání rozsáhlých majetků pravděpodobně neuspěje, i když určitou šanci má. V rozhovoru pro server iHNed.cz to uvedl děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Kuklík. Řád německých rytířů usiluje v rámci církevních restitucí mimo jiné o hrad Bouzov, lázně Karlova Studánka i tisíce hektarů pozemků.

Církevní restituce: Němečtí rytíři asi mají smůlu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Městský soud

Podle serveru považuje řád za svůj hlavní trumf rozsudek poválečného Nejvyššího soudu, který znárodnění podle Benešových dekretů zrušil. „Jenže právě s touto argumentací řád už několikrát narazil. Například Nejvyšší správní soud v roce 2007 rozhodl, že verdikt poválečných soudců nelze uznat,“ upozorňuje server.

Nicméně řád se chce o zmíněné majetky soudit znovu. Podle děkana Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jana Kuklíka němečtí rytíři tvrdí, že majetek jim byl zkonfiskován už za druhé světové války. „Takže v roce 1945 by byl formálně napsán na německou říši a konfiskoval by se jí. Pak se na něj restituce opravdu nevztahuje. Ale jde ještě o to, že o věcech probíhá řízení,“ uvedl Kuklík pro server iHNed.cz.

Připomněl tvrzení rytířů, že rozsudek Nejvyššího správního soudu konfiskaci podle Benešových dekretů zrušil a jejich majetek byl znárodněn až v roce 1949 a 1951. Pak by skutečně měl být řádu požadovaný majetek vrácen. „Ale s čím obě strany sporu přijdou k soudu a jaké jsou v tom listiny, to se zatím nedá předvídat, protože to bude evidentně předmětem až toho řízení,“ míní Kuklík.

Závěrem ale na otázku, jak podle něj soud asi dopadne, uvedl: „Já osobně bych se klonil k tomu, že pokud bude brát v úvahu dobový kontext norem a dosavadní argumenty, tak rozhodne, že bylo konfiskováno podle Benešových dekretů, a majetek by proto být vydán neměl.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…