Dienstbier mluvil o zlomovém okamžiku pro ČSSD, který musí strana zvládnout

13.06.2014 11:46

Sestavování kandidátek v sociální demokracii má hodně daleko ke skutečné demokracii. Strana se proto musí zásadně změnit a otevřít. Je o tom přesvědčen ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), který dnes na tiskové konferenci ve Sněmovně spolu s několika kolegy podpořil plánované vnitrostranické referendum. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že jeho schválení nemusí být jednoduché.

Dienstbier mluvil o zlomovém okamžiku pro ČSSD, který musí strana zvládnout
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka s Jiřím Dienstbierem

O trojici otázek pro korespondenční referendum, které se má uskutečnit na přelomu června a července, bude dnes rozhodovat předsednictvo ČSSD a v sobotu pak jeho ústřední výkonný výbor. Právě sobotní zasedání ÚVV má Dienstbier za klíčové. "A my se domníváme, že ta debata nebude vůbec jednoduchá, protože jsme přesvědčení, že na jedné straně členové chtějí větší podíl na rozhodování, a na druhé straně je řada lidí, kterým současný stav vyhovuje," řekl dnes také.

Z trojice otázek považuje ministr a dlouhodobý spojenec šéfa strany a premiéra Bohuslava Sobotky za nejdůležitější tu, v níž budou sociální demokraté rozhodovat, jestli se do budoucna na výběru kandidátů budou podílet všichni straníci, nebo jen část stranických elit jako dosud. Dosavadní sestavování kandidátek přitom Dienstbier považuje za demokratické jen formálně.

"Pokud tento zlomový okamžik, to rozhodnutí ústředního výkonného výboru nezvládneme, tak se obáváme, že by sociální demokracie nebyla schopna zásadních změn a že by mohla následovat osud některých jiných stran," poznamenal také šéf vládní legislativy.

O bohumínském usnesení se hlasovat nemá

Další dvě otázky v plánovaném referendu ČSSD, na jehož základě chce pak strana změnit stanovy, případně zákony, se týkají většího zastoupení žen na sněmovních a krajských kandidátkách (alespoň 40 procent) a kumulace funkcí. Hlasovat se naopak nemá o takzvaném bohumínském usnesení, které sociální demokracii zapovídá politickou spolupráci s KSČM a o němž se dlouhodobě diskutuje.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

14:04 „Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

O průzkumech veřejného mínění, ale i o ministryni obrany Janě Černochové (ODS) mluvili v pořadu Podt…