Do I. výzvy programu Nízkouhlíkové technologie se na podporu elektromobility přihlásilo 53 projektů

09.09.2016 10:01

Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsalo v rámci programu Nízkouhlíkové technologie I. výzvu na projekty týkající se nákupu osobních a užitkových elektromobilů, výstavbu dobíjecích stanic a další aktivity. Dotace na pořízení elektromobilů ve výši 39,3 milionů korun se rozdělí mezi 53 úspěšných projektů.

Do I. výzvy programu Nízkouhlíkové technologie se na podporu elektromobility přihlásilo 53 projektů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miinistr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Zájem žadatelů tak dosáhl na téměř polovinu alokovaných zdrojů. V I. výzvě programu OP PIK "Nízkouhlíkové technologie" bylo v části na podporu elektromobilů připraveno 80 milionů korun. Na jedno vozidlo si mohli podnikatelé vyžádat příspěvek ve výši 70 000 až 217 000 Kč, z podpory byly vyloučeny ojeté, vyšší střední, luxusní, terénní či sportovní vozy. Jeden projekt mohl obdržet až 3 miliony korun.    

Program „Nízkouhlíkové technologie“ je svým charakterem pilotní program, který má cílit na rozvoj inovativních technologií. "Jde o podporu prvních vzorových projektů, nepředpokládali jsme tedy masivní příjem přihlášek, jak tomu bývá u jiných programů pro podnikatele. Celkem 53 přijatých žádostí o čerpání téměř 40 milionů korun nás proto příjemně překvapily a výsledek ukazuje, že o dotace na elektromobilitu je zájem," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Projekty v rámci podpory nízkoemisních vozidel přispějí ke snížení produkce emisí ze silniční dopravy, diverzifikaci vozového parku a snižování závislosti na ropných látkách.

"Žadatelé nahradí dosavadní vozy se spalovacím motorem těmi elektrickými a využijí je například pro přepravu zboží mezi svými pobočkami i k zákazníkům. Další projekty se zaměřily například na elektromobilizaci v oblasti péče o veřejnou zeleň," uvedl příklady žádostí Jan Mládek.      

V rámci I. výzvy programu „Nízkouhlíkové technologie“ se podpora zaměřuje na oblast elektromobility, nakládání s energií a využití druhotných surovin. Na všechny tři oblasti bylo alokováno celkově 260 milionů korun a žádosti o dotace mohli žadatelé podávat od 7. března do 31. července 2016. Celkem se přihlásilo 82 projektů s celkovými způsobilými výdaji 856 915 041 Kč, z nichž činí 343 857 251 Kč dotace.  

U aktivity elektromobilita bylo přijato 53 projektů s celkovými způsobilými výdaji ve výši 63 227 071 Kč a z toho dotace činí 39 370 218 Kč. Na tuto aktivitu bylo alokováno 80 mil. Kč.

U aktivity kumulace energie bylo přijato 6 projektů s celkovými způsobilými výdaji ve výši 62 911 892 Kč a z toho dotace činí 16 546 913 Kč. Na tuto aktivitu bylo alokováno 80 mil. Kč.

U aktivity druhotné suroviny bylo přijato 23 projektů s celkovými způsobilými výdaji ve výši 730 776 078 Kč a z toho dotace činí 287 940 120 Kč. Na tuto aktivitu bylo alokováno 100 mil. Kč.

PR článek

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusové coby osvoboditelé v Evropě končí. Ivan Hoffman o přepisování dějin

17:00 Rusové coby osvoboditelé v Evropě končí. Ivan Hoffman o přepisování dějin

POHLED IVANA HOFFMANA Generace, která zažila druhou světovou válku, vymřela, a s ní se poroučela i h…