Drábkův bič na nemakačenka se blíží: Musíte to státu nějak vrátit

11.12.2011 20:47

Veřejná služba se bude od Nového roku přednostně týkat lidí, kteří jsou bez zaměstnání rok a déle. O tom, pro které instituce a subjekty ji budou vykonávat, se nyní jedná. Vyplývá to ze základního metodického postupu vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí.

Drábkův bič na nemakačenka se blíží: Musíte to státu nějak vrátit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zahradník při úpravě keřů. Ilustrační foto

Od Nového roku začne platit novela zákona o zaměstnanosti, podle které Úřad práce bude moci posílat na veřejnou službu lidi, kteří jsou v jeho evidence déle než dva měsíce.



Její rozsah bude až 20 hodin týdně. A pokud nezaměstnaní nabídku veřejné služby bez vážných důvodů odmítnou, budou vyřazeni z evidence. To znamená, že přijdou o podporu a budou za sebe muset platit zdravotní pojištění.

Sledujeme téma Veřejná služba

Drábek nechce pohodlné dávky bez práce

Podle metodického pokynu ministerstva však - minimálně zpočátku - bude veřejná služba nabízena přednostně lidem, kteří se nacházejí v hmotné nouzi a zároveň jsou vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání déle než jeden rok.

Následně ji bude Úřad práce nabízet i nezaměstnaným, kteří nejsou v hmotné nouzi a jsou evidování déle než jeden rok. Současně bude nabízena osobám, které byly za poslední tři roky vedeny v evidenci uchazečů o zaměstnání v součtu celkem déle než jeden rok.

"Máme případy, kdy se nám stejní klienti dostávají do evidence vždy na půl roku a další půl rok jsou normálně zaměstnaní," řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Tak jim podle něj neustále vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti a na systému mnohdy i několik let parazitují. "Právě takovým musíme pohodlný příjem ze sociálních dávek podmínit výkonem veřejné služby, jasně říci, že pokud od státu pomoc čerpám, musím ji někde také vracet," dodal Drábek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjevu o pomoc s …