Duhová NULA – na magistrátu nepřiklepli dotaci pro Prague Pride. Aktivista už žaluje Hřibovi

19.03.2021 16:24

Aktivisté z Prague Pride letos neuspěli. Radní Hana Třeštíková z uskupení Praha sobě neprotlačila skrze zastupitelstvo více než půlmilionovou dotaci. A označila viníky z ODS, TOP09, ANO i STAN. „Smutná vizitka!“ míní. Další už píší primátoru Hřibovi, že to prý nemůže dovolit. „Úžasný program pro celou Prahu, můj oblíbený čas v roce,“ říká aktivista. Hlasovat se má znovu v dubnu. V minulosti naopak festival dostal rekordních milion korun. A to se zatím vůbec neví, jak to bude s covidem.

Duhová NULA – na magistrátu nepřiklepli dotaci pro Prague Pride. Aktivista už žaluje Hřibovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod Prague pride 2020 byl zrušen díky pandemii koronaviru. Místo něj vypluly na Vltavu s LGBT komunitou lodě

Zdá se, že Praha letos nepřispěje na duhový „pochod hrdosti“ Prague Pride. Dnes o tom rozrušeně informovala zastupitelka za politický projekt Praha sobě Hana Třeštíková. „Zastupitelstvo hl. m. Prahy dnes neschválilo můj návrh na podporu festivalu Prague Pride. Chyběly hlasy opozičních ODS a ANO, ale také bohužel koaličních zastupitelů z řad TOP 09 a STAN. Je to smutná vizitka těchto stran,“ uvedla.

Smutný je také duhový aktivista, toho času zaměstnaný v Evropském parlamentu, Kryštof Stupka. Ten si ve svém tweetu dokonce postěžoval nejvyššímu Pirátovi v Praze Zdeňku Hřibovi – „tohle přece nemůžete dovolit...“. „Prague Pride není pouze pro LGBTIQ komunitu, ale přináší úžasný program pro celou Prahu, miliony do cestovního ruchu a můj oblíbený čas v roce! Nepamatuju si ročník, kdy by logo magistrátu na plakátech PP nebylo, zvládnete to napravit?“ táže se s nadějí Stupka.

Na aktivistův výlev pak reagoval diskutér Jiří Komárek, kterému vydávání peněz na podobné aktivity tváří v tvář současné i nadcházející ekonomické krizi přijde zřejmě nezodpovědné. „A není to spíš prostě o tom, že v době, kdy krachují podniky, lidé přichází o zaměstnání a dřou bídu s nouzí, jsou peníze potřeba prostě jinde? Nehledě na to, že situace je pořád nejistá a je taky dost možné, že takhle velké akce nebudou povoleny ještě ani v létě.“

Stejně jako loni – i letos se o dotaci ve výši 650.000 korun hlasovalo poněkud zvláštně v noci ze čtvrtka na pátek 19. 3. 2021, v 0:30 hodin. O dotaci pro aktivisty pochodu hrdosti se podle informací Pražských novin bude hlasovat znovu na příštím dubnovém zastupitelstvu. A to zřejmě bez ohledu na to, jaká bude v létě koronavirová situace.

Co se týká financování „pochodů hrdosti“ v minulosti, lze dohledat zajímavá čísla. ParlamentníListy.cz se podívaly do análů žádostí o granty pořadatelů Prague Pride. Tato akce totiž po Praze požaduje peníze poměrně pravidelně, od roku 2011. Projekt První Pražská Pride – festival hrdosti a tolerance, jak stojí v žádostí z října 2011, měl záštitu primátora a jeho cílem bylo atraktivní formou poukázat, že lidé z gay a lesbické komunity jsou hrdou součástí české společnosti, se kterou sdílejí její hodnoty. Pořadatelé tehdy chtěli 400 tisíc. Nedostali ani korunu.

Stejná situace se opakovala i v letech 2012 a 2013. Pražská přehlídka menšin odešla s nepořízenou. V letech 2016, 2017 a 2018 si naopak přišla na 818 tisíc korun. Pravé žně nastaly až se současnou garniturou v čele s pirátem Hřibem. Rok 2019: 800 tisíc, rok 2020: rovný milion.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: AZy

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…