Dvacet let eura. Ekonomové jásají, jak jsou s ním lidé spokojeni

01.01.2019 9:21

Před dvaceti lety spatřila světlo světa společná evropská měna – euro. Prošla si krizí, ale překonala ji a nadále s ní lze platit a obchodovat v řadě zemí EU. Počet takových zemí od roku 1999 rostl. Podle ekonomů je překvapivé, že společná evropská měna přežila tak dlouho a zjevně bude žít dál. Podle průzkumů jsou totiž lidé s eurem spokojeni.

Dvacet let eura. Ekonomové jásají, jak jsou s ním lidé spokojeni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Euroměna, ilustrační foto

První leden 1999 byl zvláštní den. Byl zvláštní např. tím, že se zrodila evropská společná měna euro, s jejímž vznikem se počítalo od roku 1992. Server Novinky.cz připomíná, že na počátku bylo členy eurozóny 12 států.

Česká národní banka tehdy první kurz nastavila na hladině 35 korun za 1 euro. Dnes je to přes 25 korun.

Příklady z historie ukazují, že měnové unie někdy nedokážou přežit moc dlouho. Je tedy poměrně překvapivé, že euro sedokázalo dožít svých dvacátých narozenin. „Uplynulých dvacet let přineslo občas i krušné chvíle, každopádně ale ukazují obrovskou vůli členských zemí eurozóny euro zachovat jako svou měnu a celý projekt eurozóny dále rozvíjet,“ uvedl ekonom Radomír Jáč.

Portfolio manažer NN Investment Partners Michal Špaček upozornil na fakt, že v členských státech eurozóny klesla důvěra v euro pod 50 procent jen v letech 2007 a 2008. V době řecké ekonomické krize v roce 2012 se důvěra v euro pohybovala na úrovni 57 procent. Aktuálně věří v prospěšnost eura 64 procent lidí, kteří jím platí.

V České republice však euro nemá politickou podporu. Prezident Miloš Zeman sice tvrdí, že je stoupencem přijetí eura v Česku, ale za lepších podmínek. Ve stejném duchu se vyjadřuje i premiér Andrej Babiš (ANO). Ekonom ING Bank Jakub Seidler má za to, že i kdyby čeští politici změnili svůj názor a začali euro teď hned podporovat, nepřijmeme ho dřív než v roce 2023.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

8:20 Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

Není dobré, pokud tajné služby používají média k „únikům“ ze svých dokumentů, varuje generál a bezpe…