Ekonomka k navýšení úrokové sazby: Obyčejný občan zatím tento krok nepocítí

04.08.2017 17:39

K rozhodnutí bankovní rady ČNB o navýšení úrokové sazby na 0,25 procenta se v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Českého rozhlasu rozhovořila ekonomka Eva Zamrazilová.

Ekonomka k navýšení úrokové sazby: Obyčejný občan zatím tento krok nepocítí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„Je to zpráva důležitá, signál pro bankovní trhy, bankéře. Obyčejný občan, prozatím, tento krok nepocítí. Pokud bude ekonomika pokračovat v takto silném růstu, pokud porostou ceny tempem, jako rostou v tomto roce a pokud by kurz koruny se vyvíjel směrem, kterým centrální banka neočekává, mohlo by přijít zvyšování sazeb rychleji, než čekáme,“ sdělila Zamrazilová.

„Tento krok byl vhodný, dobře vykomunikovaný. Trhy nemohly být překvapeny. To rozhodnutí přišlo ve správný čas,“ sdělila také k růstu úrokových sazeb ekonomka. 

Co se bude týkat běžných spotřebitelů, tak zřejmě podle Zamrazilové budou nadále růst sazby hypotečních úvěrů. „Ale nebude to nijak dramatické, bude to pozvolné. Budou dražší maximálně o 10-20 bazických bodů,“ uvedla.

Situace se podle ní krokem ČNB vrací k normálu. „Peníze budou mít nějakou hodnotu,“ sdělila. 

Zamrazilová pak také zdůvodnila, proč ceny nemovitostí stoupají. „Jde o nesoulad nabídky s poptávkou,“ poznamenala, že poptávka po bytech převyšuje v současné době nabídku. Developerům podle ní komplikuje situaci zdlouhavé stavební řízení.

Závěrem se pak Zamrazilová vyjádřila k tomu, jaké bude mít Česko nástroje, vstoupí-li do eurozóny. „My jsme dneska v podobné ekonomické situaci jako v Německu. Německo by potřebovalo evidentně zpřísnit měnovou politiku. Ale v radě Evropské centrální banky je přehlasováváno zeměmi, které jsou ekonomicky slabší, ale politicky významné. A obávám se, že náš hlas v té radě ECB by byl slabší než ten německý. Takže vnímám jako dobré, že my můžeme zpřísnit tu naši politiku,“ zmínila. V případě, že bychom totiž byli členy eurozóny, rozhodovala by Evropská centrální banka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…