Europoslanec Štětina objevil fintu, kterou prý zkouší Rusko na EU. Je to další důkaz zastrašování, bouří

16.09.2014 16:38

Za změnou postoje Kyjeva k datu, kdy mají být odstraněny obchodní bariéry mezi Ukrajinou a EU, vidí europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09) tlak Ruska. Na základě asociační smlouvy, kterou EU podepsala s Ukrajinou, Gruzií a Moldavskem letošního 27. června, měla být vytvořena zóna volného obchodu mezi EU a výše zmíněnou trojicí bývalých sovětských svazových republik k 1. listopadu letošního roku.

Europoslanec Štětina objevil fintu, kterou prý zkouší Rusko na EU. Je to další důkaz zastrašování, bouří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Štětina

„Na poslední chvíli však byla na žádost Ukrajiny, za níž lze tušit tlak Ruska, v asociační smlouvě dojednána změna spočívající v tom, že stržení obchodních bariér mezi EU a Ukrajinou nenastane už od 1. listopadu tohoto roku, ale je odloženo až na 31. prosinec 2015,“ uvedl Štětina s tím, že právě dnes o vyslovení souhlasu s asociační smlouvou jako celkem bude hlasovat Evropský parlament a synchronizovaně i ukrajinský parlament.

Odsunutí termínu může být pro Ukrajinu krátkodobě výhodné

Štětina přiznává, že z přísně obchodního hlediska to může být pro Ukrajinu v krátkodobém horizontu výhodné, protože jednostranné obchodní preference EU vůči Ukrajině, které měly vypršet rovněž 1. listopadu tohoto roku, budou muset být rovněž prodlouženy do 31. prosince 2015.

Nicméně z geopolitického a strategického hlediska se však podle europoslance jedná o další vítězství ruské politiky, která dělá všechno pro to, aby asociační dohoda mezi EU a Ukrajinou nevstoupila v platnost, nebo aby byl její vstup v platnost co nejkomplikovanější.

Jde o důkaz, že Rusko neustává v zastrašování Ukrajiny

„Jedná se o další důkaz toho, že Rusko neustává v tlaku na Ukrajinu a v jejím zastrašování, například v podobě hrozby zavedením nových celních bariér,“ poznamenal Štětina, který se proto obává, že odložení účinnosti dohody o volném obchodu mezi EU a Ukrajinou bude pro Rusko ještě větším povzbuzením, aby pokračovalo ve své dosavadní agresivní politice s ještě větším odhodláním. „Rusko se totiž opakovaně přesvědčuje, že tato politika zastrašování a nátlaku nese ovoce," uvádí Štětina.

„Jestliže většina v EP je velmi pravděpodobně rozhodnuta i za těchto okolností čerstvě dojednaných změn hlasovat dnes pro ratifikaci asociační dohody, já jsem ochoten ji podpořit jen v podobě, v jaké byla podepsána 27. června tohoto roku," uzavřel europoslanec Jaromír Štětina z TOP 09.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Macronův sen o míru během olympiády. Hoffman tuší, proč nevyjde

17:01 Macronův sen o míru během olympiády. Hoffman tuší, proč nevyjde

POHLED IVANA HOFFMANA Sprnová olympiáda v Paříži se Emmanuelu Macronovi zdá vhodnou příležitostí, ab…