Evropská unie utlačuje Řecko. A chce ho držet v bídě, aby ho mohla ovládat, píše Slavoj Žižek a přednáší šokující srovnání

08.07.2015 12:17

Slovinský marxistický filozof Slavoj Žižek se v komentáři pro britský kulturní a politický časopis New Statesman zamýšlel nad tím, proč se stále nedaří dostat Řecko z dluhů. Vůbec to prý není tak, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Evropská unie utlačuje Řecko. A chce ho držet v bídě, aby ho mohla ovládat, píše Slavoj Žižek a přednáší šokující srovnání
Foto: pixabay.com
Popisek: Řecká krize - ilustrační foto

Žižek tvrdí, že vina za neschopnost nalézt řešení řecké dluhové krize spočívá na bedrech unijních technokratů. Dobře to prý dokládají slova řeckého premiéra Alexise Tsiprase, který se nechal slyšet, že kdyby si zašel na večeři s kancléřkou Angelou Merkelovou, řešení by bylo na světě do dvou hodin.

Debata mezi řeckými představiteli a jejich unijními protějšky dle Žižka často připomíná rozhovor mezi studentem, který chce vést seriózní debatu o nějaké podstatné záležitosti, a arogantním profesorem, který jeho snahu sabotuje a vytrvale opravuje studentovu mluvu, aniž by se dostal k samotnému tématu. Nebo také rozhovor mezi znásilněnou ženou, která se zoufale snaží popsat, co se jí stalo, a policistou, jehož jediným zájmem je vyplnit základní údaje do hlášení a který nevěnuje pozornost tomu, co mu žena říká.

Unijní byrokraté dle slovinského filozofa záměrně protahují jednání, neboť nechtějí dopustit, aby Řekové prosadili při řešení dluhů svoji verzi. Řecká vláda, která má mandát od voličů, je tak dle Žižka utlačována nikým nevolenými úředníky, jejichž jediným cílem je udržet si svoji moc nad Evropany. Trefně prý nastalou situaci vystihl sloupkař Financial Times Gideon Rachman, který lakonicky prohlásil, že nejslabším článkem eurozóny jsou její voliči.   

Podle slovinského filozofa navíc vůbec Evropské unii ani mezinárodním věřitelům nejde o to, aby Řekové splatili svůj dluh. Ba naopak. Jejich cílem je prý i nadále udržovat Řeky v červených číslech, neboť jenom tak je donutí k podřízenosti a naprosté závislosti. Připomíná to prý situaci, kdy zlomyslný učitel dává svým studentům neřešitelné úkoly a pak se sadistickým uspokojením sleduje, jak je zachvacuje panika a úzkost.      

Komentář v angličtině k přečtení ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…