Farář o uprchlících: Komunisté si také mysleli, že se zbaví postižených, když je šoupnou do zámečků, a jak dopadli...

28.09.2015 9:09

Uprchlická krize je pro nás velká výzva. Přiznejme si, že jednoduché řešení neexistuje, řekl serveru iDnes.cz neratovský farář Josef Suchár, který získal v minulých dnech stříbrnou pamětní medaili od Senátu jako ocenění celoživotní práce.

Farář o uprchlících: Komunisté si také mysleli, že se zbaví postižených, když je šoupnou do zámečků, a jak dopadli...
Foto: Peter Števkov
Popisek: Pochod imigrantů

Je třeba si uvědomit, že nejde o anonymní masu, která se sem valí, ale jde o jednotlivce s často pohnutými osudy, z nichž každý má originální příběh. Když je člověku dobře, zůstává doma. Aby někdo opustil domov, musí mít k tomu vážný důvod a podle toho bychom k nim měli přistupovat,“ uvedl v souvislosti s uprchlíky Suchár. Podle něj není Česko v současné době pro uprchlíky cílem, ale jsme jen tranzitní zemí. „Až se bohaté evropské země uprchlíky nasytí, budou se chtít usazovat i v Česku, a proto musíme být připraveni. Návrat pro většinu z nich do zemí původu je nemožný, takže pro část uprchlíků se stane zajímavá i Česká republika,“ myslí si však.

Podle něj uprchlická krize tu je z důsledku jednání našeho západního světa. „Je to důsledek toho, jak přezíravě se chováme k rozvojovým zemím,“ uvedl s tím, že jde rovněž o neúctu k hodnotám, na kterých je naše civilizace postavená.

Nejhorší je nicnedělání a postavit se do pozice: mě se to netýká. Lepší je dělat něco než nic. Můžeme se dopustit omylu, ale i to je důležité, abychom si uvědomili, která cesta je ta správná,“ sdělil. Samozřejmě, že i on sám se přiklání k variantě, že nejlepší by bylo zlepšit situaci v zemích, odkud uprchlíci odcházejí, zastavit krveprolití a vytvořit tam pracovní příležitosti. 

Musíme přijmout fakt, že ti lidé v Evropě jsou, a rozhodně se je nesnažit vytěsnit ze sféry našeho zájmu. Podobně se chovali komunisté, když postižené rozmisťovali do zámečků, do míst, kde na ně nebylo vidět. Problém se neřešil, jen se hromadil, a to nám teď hrozí i v souvislosti s migranty,“ řekl Suchár s tím, že zavření hranic nic nevyřeší. 

A vysvětlení má i pro růst xenofobie ve společnosti. „Podle mě se na tom podílí i to, že rodiny v Česku mají málo dětí, nejčastěji jedno nebo dvě. V takových rodinách se děti nemusí příliš dělit, rodiče jim nic neodmítnou, zahrnují je často materiální láskou. V početných rodinách se musí každý smekat, brát na ostatní členy rodiny větší ohledy a žít skromněji po všech stránkách,“ osvětlil.

Původní text ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…