Finance budou chtít v řízení proti bývalým šéfům MUS 8,6 miliardy

25.05.2017 14:47

Ministerstvo financí se připojilo do trestního řízení proti bývalým manažerům Mostecké uhelné (MUS), jejichž případ bude řešit pražský městský soud. Jako náhradu škodu, která vznikla při privatizaci a následném údajném tunelování společnosti, bude ministerstvo prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových požadovat 8,608 miliardy korun. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Informaci převzala ČTK.

Finance budou chtít v řízení proti bývalým šéfům MUS 8,6 miliardy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Okraj uhelné pánve

„Ministerstvo financí se do uvedeného trestního řízení připojilo se svým nárokem o náhradu škody. Návrh na její výši budeme dle trestního řádu podávat nejpozději u hlavního líčení před zahájením dokazování,“ uvedl jeho mluvčí Michal Žurovec.

Žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství podali počátkem května v kauze MUS obžalobu na šest mužů. Z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti by se mělo zodpovídat pět bývalých manažerů, Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Petr Kraus, a z přijetí úplatku bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Podle žalobců jejich jednáním vznikla státu škoda nejméně 3,2 miliardy korun. Někdejší šéfové MUS od počátku trestní stíhání odmítají.

Kauza svým rozsahem i náročností patří k největším v tuzemsku

Podle informací Seznam Zprávy se Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových chce v žádosti o vyšší náhradu škody opírat o své dřívější výpočty.

Kauza svým rozsahem i náročností patří k největším v tuzemsku. Policie už na konci roku 2012 obstavila podezřelým majetek a v jeho zabavování pokračovala i v následujících letech.

Soud ve švýcarské Bellinzoně manažery MUS na podzim roku 2013 nepravomocně potrestal za podvody a praní špinavých peněz tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Muži se proti verdiktu odvolali. Nemohou být současně souzeni v obou zemích ze stejných porušení zákona, a záležet tedy bude na tom, který ze soudů ve věci rozhodne rychleji.

V kauze MUS bylo v tuzemsku původně obviněno osm lidí. Šestý z manažerů, miliardář Luboš Měkota, však v roce 2013 zemřel. Stíhání bývalého lobbisty a obchodníka se zbraněmi Pavla Musely obviněného z podplácení žalobce bylo loni v květnu přerušeno ze zdravotních důvodů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…