Foldyna navrhuje mírnější danění příjmů z práce v cizině

18.02.2018 10:30

Některé podmínky zdaňování příjmů českých zaměstnanců ze zahraničí by se mohly zmírnit. Nemusely by se zdaňovat jako superhrubá mzda, ale jen jako hrubá mzda. Počítá s tím návrh poslance ČSSD Jaroslava Foldyny, který příslušnou novelu zákona o daních z příjmů předložil ve Sněmovně, napsala ČTK.

Foldyna navrhuje mírnější danění příjmů z práce v cizině
Foto: Vít Hassan
Popisek: Jaroslav Foldyna po vyhlášení výsledků voleb

Příjmy ze zaměstnání v zahraničí by se nenavyšovaly o povinné pojistné placené zaměstnavatelem. V některých případech by se dokonce tyto příjmy snížily o pojistné zaplacené zaměstnavatelem z hrubé mzdy zaměstnavatele v dané zemi.

Foldyna svým návrhem reaguje na situaci českých lodníků v Nizozemsku, kteří musejí v tuzemsku doplácet dlužné daně z příjmů, což řadě z nich působí finanční potíže, podle Foldyny je situace řady z nich až likvidační. Podle dohody s Nizozemskem musejí čeští lodníci pracující na tamních lodích odvádět daně v tuzemsku. V minulosti ale odváděli daně v Nizozemsku a česká finanční správa je po nich nyní vymáhá. Problém už se v minulém volebním období několikrát řešil ve sněmovním rozpočtovém výboru.

Současný daňový zákon stanoví, že u příjmů poplatníků ze zaměstnání v zahraničí jsou základem daně tyto příjmy, ale navýšené o částku odpovídající pojistnému na zdravotní a sociální pojištění placenému zaměstnavatelem. Od tohoto zákona pak můžou poplatníci v různé míře stanovené zákonem odečíst daň zaplacenou v zahraničí. Podle Foldynova návrhu už by se základ daně nenavyšoval o pojistné placené zaměstnavatelem. V případě zemí, se kterými má ČR uzavřenou smlouvu o zamezení dvojímu zdanění, ale mzdy zaměstnanců ve druhé zemi se kvůli výjimce zdaňují v tuzemsku, by se dokonce základ daně snižoval o tamní zaplacené pojistné odváděné z hrubé mzdy zaměstnance.

Foldyna navrhuje, aby se nové pravidlo vztahovalo už na letošní rok. Svoji předlohu předkládá tak, aby ji Sněmovna mohla schválit již v prvním čtení. Nejprve ji ale dostane k projednání vláda, která má na své stanovisko 30 dní. Bez ohledu na něj ji dostanou k projednání poslanci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

14:04 „Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

O průzkumech veřejného mínění, ale i o ministryni obrany Janě Černochové (ODS) mluvili v pořadu Podt…