Generál z NATO: Smiřme se s tím, že co jsme si způsobili naším nasazením v Afghánistánu, Iráku či Sýrii, se nám bude vracet terorem

22.08.2017 14:21

Teroristický útok hrozí i u nás, musíme se konečně probudit, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz děkan prestižní vojenské školy NATO Defense College v Římě generál František Mičánek.

Generál z NATO: Smiřme se s tím, že co jsme si způsobili naším nasazením v Afghánistánu, Iráku či Sýrii, se nám bude vracet terorem
Foto: NATO
Popisek: Summit NATO

Podle Františka Mičánka se znovu a znovu ukazuje, že teroristé jsou velmi nápadití a je velmi těžké s nimi držet krok. Přesto bychom se o to měli pokoušet i v Česku. Třeba tím, že uspořádáme protiteroristické cvičení. V ulicích to možný vyvolá zmatek, ale podle bezpečnostního experta je lepší vydržet trochu zmatku než později počítat rostoucí počty mrtvých. Cvičení už sice probíhají, ale mají jednu velkou slabinu.

„Letitým problémem ale je, že podobná cvičení se připravují vždy tak, aby skončila úspěšně. Ostatně i scénář takových nácviků je znám předem všem jeho aktérům. Jenomže smysl mají podobné manévry jen tehdy, pokud se při nich ‚ti špatní‘ chovají opravdu jako teroristé. Záchranáři a policisté nesmí vědět, co a kdy jim provedou, kde udeří. Jinak takové manévry nemají smysl a při jejich hodnocení si lžeme do vlastní kapsy,“ varuje v rozhovoru Mičánek.

Taková cvičení nemusí dopadnout nejlépe, ale to není problém. Alespoň se dozvíme, kde v našem systému jsou slabá místa. Teroristé z Islámského státu, ale i Severní Korea nebo Rusové hledají slabá místa našeho bezpečnostního systému. Pokud je odhalíme první, bude to pro nás jen dobře.

Podle Mičánka bychom si měli také uvědomit, že teroristické útoky přichází ve vlnách. V historii tomu tak bylo a v budoucnu velmi pravděpodobně i bude. Současnou vlnu terorismu vyvolal konflikt v Afghánistánu či Iráku.

Celý rozhovor naleznete zde.

„Smiřme se s faktem, že to, co jsme vyvolali našimi okolnostmi vynucenými aktivitami v Afghánistánu, Iráku či v Sýrii, bude ještě nějakou dobu doznívat. I proto je tak důležitá globální spolupráce. Tady jeden – jakkoliv silný stát – už nic nezmůže,“ doporučuje Mičánek.

Stejně jako předchozí vlny, i tato jednou odezní, ale teď ještě ne. Teď se naopak musíme připravit na to, že teroristé budou své útoky více koordinovat a pokusí se útočit na několika místech najednou. Teď jsme toho byli svědky ve Španělsku.

„Časem je můžou stupňovat do série. A vlastně se o to pokusili i teď ve Španělsku. Jakkoliv v tomto případě zatím ne příliš šikovně. I tak měla ale tato jejich akce tragické důsledky,“ připomíná Mičánek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…