Hlavně nenasrat dělnickou třídu. Ransdorf sepsal vzpomínku na zemřelého Štěpána

24.03.2014 7:40

Ve věku nedožitých 69 let včera zemřel bývalý člen ÚV KSČ a vedoucí tajemník pražské KSČ Miroslav Štěpán. K úmrtí komunistického funkcionáře z dob totality se na webu ParlamentníListy.cz vyjádřil komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf. Podle něj byl Štěpán moderně myslící člověk na straně jedné, avšak symbol přežilé a odosobnělé moci na straně druhé.

Hlavně nenasrat dělnickou třídu. Ransdorf sepsal vzpomínku na zemřelého Štěpána
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Miroslav Štěpán, bývalý člen ÚV KSČ

Anketa

Kterou z těchto osobností byste chtěli za prezidenta?

hlasovalo: 25722 lidí

Ransdorf píše, že Štěpán na sebe v roce 1989 vzal víc odpovědnosti, než byl schopen unést. „I on se řídil Štrougalovým heslem: Soudruzi, hlavně abychom nenasrali dělnickou třídu!“ píše europoslanec na ParlamentníchListech.cz.

Politik vzpomíná, že Štěpánovi nebyla cizí arogance moci, i když byl moderně myslící člověk ochotný dělat reformy. „Stal se symbolem přežilé, odosobnělé moci. Jeho zkrácený televizí projev v ČKD obletěl zemi. Co na tom, že ve zbytku projevu mluvil velmi rozumně. Co na tom, že tehdejší ČKD už dnes neexistuje. My nejsme děti! Tento výkřik zpod tribuny vnímali všichni,“ píše Ransdorf.

V roce 1990 byl Štěpán odsouzen ke dvěma a půl letům vězení za to, že dal v říjnu 1988 pokyn použít proti účastníkům protirežimní demonstrace vodní děla a granáty se slzným plynem. Po odpykání poloviny trestu byl propuštěn.

Ransdorf si pamatuje, že se Štěpán ve vězení choval důstojně. „Neprosil, nefňukal a získal si respekt `muklů`. Jeho duši nicméně ovládl pochopitelný pocit křivdy. Měl dojem, že ho polistopadové vedení strany předhodilo jako oběť,“ míní europoslanec.

Terčem útoků bývalého člena ÚV KSČ byl prý i sám Ransdorf. „Nechápal jsem proč, ale dozvěděl jsem se, že neuznával, aby vedoucí pozice ve straně zastávali lidé, kteří pro to, podle jeho mínění, neměli žádnou průpravu,“ píše politik a přiznává, že měl Štěpán nakonec pravdu. „Když jsem Štěpána v pozdějších letech občas potkal, už ve mně nezůstalo nic z časů, kdy mi bylo zatěžko mu podat ruku,“ dodává.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…