Ilona Švihlíková v ČT zaskočila moderátorku Tvarůžkovou tím, co řekla o Německu a jeho minulosti

02.07.2015 13:26

Ekonomka Ilona Švihlíková se ve včerejším Interview na ČT24 zabývala především situací v Řecku. Tam se nyní čeká na nedělní referendum, v němž se rozhodne, jakou cestou se země vydá – zda kývne na podmínky věřitelů, či nikoliv.

Ilona Švihlíková v ČT zaskočila moderátorku Tvarůžkovou tím, co řekla o Německu a jeho minulosti
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková

Švihlíková se ve svých slovech zaměřila především na vztah Řecka a dalších států eurozóny. Německá kancléřka Angela Merkelová například mluví o otevřených dveřích a o kompromisu, který není ochotna přijmout za každou cenu. Podle Švihlíkové je ve vyjádření reprezentantů eurozóny patrné, že jde o vzkaz vůči řecké vládě premiéra Tsiprase. Ta je pro politiky eurozóny vesměs nepřijatelná. „Tohle se objevilo dneska v článku v Die Zeit, kde přímo jeden z politických analytiků říká, že německá vláda si přeje jinou vládu v Řecku. Ale kde to jsme? Jinou vládu v Řecku si taky přál třeba Hitler,“ zkonstatovala ekonomka s tím, že právě mocenský zájem vnímá velmi silně. 

Přepis celého pořadu ZDE

Řecko je podle Švihlíkové takový svět v malém, kde je patrná zásadní nerovnováha našeho světa a zoufalý boj o to zkusit něco nového. Podle ní je především velmi nebezpečný fakt, že už několik let ožívají ne moc hezké reminiscence mezi Německem a Řeckem. „Já jsem se dívala i na Focus a na některé debaty tam, a tam jsem si říkala, že už by jen stačilo, aby tam dopsali, že prostě Řekové jsou Untermenschen, a bude to komplet. Považuji to za nesmírně nebezpečnou věc,“ podotkla.

Podle Švihlíkové bohužel nejde jen o názor vyhraněné části německých zástupců. Zaujala ji především slova ministra financí Schäubleho. „Jeho vyjádření, že se musí dodržovat pravidla. Když si uvědomíte, že tohle prostě říká člověk, který je z národa, jenž jaksi málem vyháněl půlku Evropy a v roce 1953 dostal obrovskou dluhovou úlevu...“ zkonstatovala a zaskočila tím moderátorku Zuzanu Tvarůžkovou, která uvedla: „Dobře, ale není to jeho zodpovědnost. To bychom opravdu vytvářely poměrně nebezpečnou zkratku.“

Švihlíková se však nedala: „No já myslím, že to není zkratka. To Německo skutečně dostalo obrovskou úlevu dluhu a byli to Řekové, kteří mimo jiné byli v té věřitelské...“ Tvarůžková ji však opět přerušila. „Ne, já mám na mysli, když jste mluvila o tom vyhlazování a o německém ministru financí, tak aby to nebylo pochopeno opravdu takto zjednodušeně. Jsou ekonomové, kteří nevěří v to, že by eurozóna mohla dál fungovat bez posilování těch společných fiskálních politik. Myslíte si, že tento tlak ještě přijde a slyší na něj vůbec ještě někdo?“ zeptala se.  

„Tak on je logický, protože eurozóna je prostě nedokonalé měnové území. Od počátku byla. A ono když máte velmi rozdílná měnová území, velmi rozdílná území a Řecko prostě vypadá jinak než Španělsko a to zase vypadá jinak než Holandsko, tak prostě musíte mít nějakou redistribuci,“ uzavřela.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…