Jedličkův Liberland má potíže, Chorvatsko i Srbsko ho prý blokují

09.05.2015 15:55

"Nový stát" Liberland, vyhlášený v polovině dubna Čechem Vítem Jedličkou na "území nikoho" mezi Srbskem a Chorvatskem, má problémy. Přístup k němu z obou stran blokuje chorvatská i srbská policie, píše agentura AP.

Jedličkův Liberland má potíže, Chorvatsko i Srbsko ho prý blokují
Foto: Radim Panenka
Popisek: Vlajka nového státu Liberland, který založila skupina Čechů

"Svobodnou republiku Liberland" Jedlička vyhlásil 13. dubna na území o rozloze sedmi kilometrů čtverečních nacházejícím se západně od srbského města Sombor. O místo v meandru Dunaje podle něj Chorvatsko ani Srbsko nejevilo zájem. Podle jeho představ "ministát" by měl být daňovým rájem se základním principem "žít a nechat žít".

Policie dělá svou práci snad ještě lépe, než se dalo čekat

Tento na první pohled recesistický počin ale kromě "šéfa nové země" neberou na lehkou váhu ani chorvatské a srbské úřady. "Prezident" Jedlička chtěl lesnatý kout, v němž se prohání vysoká zvěř a divočáci, začít osídlovat "občany" už tento týden, ale plán mu zablokovali policisté obou "sousedních" států.   Chorvatsko nasadilo policejní hlídky a policejní čluny, aby zabránilo opakovaným pokusům desítek "Liberlanďanů" proniknout do neobydlené oblasti, jejíž jedinou budovou je zchátralá opuštěná lovecká chata. Přístup ze své strany hranice blokuje i Srbsko.

"Policie dělá svou práci snad ještě lépe, než se dalo čekat," cituje Jedličku AP. "Dokonce i lidé, kteří nám chtěli dát lodě, byli prohledáni a bylo jim řečeno, že dávat nám lodě není dovoleno. Ale my se jen tak nedáme. Budeme se pokoušet dál," dodal samozvaný prezident.

Chorvatské i srbské úřady popírají jeho tvrzení, že jde o území nikoho, o které nemá nikdo zájem. Ve skutečnosti jde o oblast, kterou si nárokují oba balkánské státy. Problém vyplynul z toho, že část hranice mezi nimi vytyčuje řeka Dunaj, která v tomto úseku změnila tok. Za neudržitelný z hlediska mezinárodního práva označují Jedličkův pokus chorvatští i srbští odborníci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…