Jsme černí pasažéři Evropy. Zeman nás ve světě poškozuje. Analytika Votápka požádala ČT o zhodnocení roku a takto to dopadlo

30.12.2015 17:09

Bezpečnost, prosperita a lidská práva jsou hlavními cíli české zahraniční politiky. Navzdory tomu byla česká zahraniční politika označována médii jako nečitelná, kvůli sporům vlády a prezidenta republiky. K tomu všemu se na ČT24 vyjádřil analytik mezinárodních vztahů a diplomat Vladimír Votápek.

Jsme černí pasažéři Evropy. Zeman nás ve světě poškozuje. Analytika Votápka požádala ČT o zhodnocení roku a takto to dopadlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Votápek

„Česká zahraniční politika nebyla nikterak výrazná. Jde o klidné pokračování v těch trendech, které nám přinesl osud,“ uvedl Vladimír Votápek. Nejpatrnějšími rysy zahraniční politiky jsou především vystoupení prezidenta Miloše Zemana, jež ovlivňují negativně mínění o Česku, ale také jednání o kvótách,“ podotkl Votápek.

Své řekl také k migrační krizi. „Postoj Česka je nejevropštější ze zemí Visegrádu. U západních zemí však vzbuzuje pochybnosti, do jaké míry uznáváme společné hodnoty. Česká republika je na hranici černého pasažérství. Nejsme černými pasažéry, ale jsme na hraně,“ uvedl Votápek.

„Česká vláda se drží v evropském proudu,“ zkonstatoval Votápek ve vztahu k terorismu a boji s ním. 

Ekonomická komunita podle Votápka chválí naše ministerstvo zahraničí za podporu exportu. „Diplomacie už vykročila z toho proudu, kdy podporovala jen určité firmy. Daří se nám a exportu také. Za to patří poděkování jak podnikatelům, tak zahraniční diplomacii,“ uvedl. 

„Měli bychom si asi uvědomit, že ty poměrně slušné výsledky jsou shodou náhod, shodou okolností, které nám přinesl osud. Já se obávám, že se stále zbytečně tak trochu bojíme, například v migrační krizi, a v té vnitřní politice se ještě moc krade,“ uzavřel Votápek s tím, že věří, že k naplňování známého hesla prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka „Nebát se a nekrást“ v příštím roce bude stále více docházet.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…