K pochodu za Havla Srdce na Hrad se připojilo 600 lidí

18.12.2015 19:58

Stovky lidí se dnes v Praze zúčastnily pochodu Srdce na Hrad ke čtvrtému výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla. Lidé nesli z Václavského náměstí ručně vyrobené obří srdce na Pražský hrad, kde podle organizátorů „srdce“ v současnosti chy­bí.

K pochodu za Havla Srdce na Hrad se připojilo 600 lidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochodem s molitanovým srdcem na Hrad uctili fanoušci Václava Havla čtvrté výročí jeho úmrtí

U sochy svatého Václava se vpodvečer sešlo podle odhadu policie kolem 300 lidí, při pochodu se pak jejich počet rozrostl na 600. Akce se zúčastnil mimo jiné také vědec Ivan Havel, bratr zesnulého prezidenta, nebo spisovatel Petr Placák, který za komunistické totality působil v literárním, ale i hudebním undergroundu.

V horní části Václavského náměstí, kde pochod začínal, zapalovali lidé svíčky, na chodníku z nich sestavili srdce. Mnozí měli povytažené kalhoty jako připomínku Havlova vystoupení na vojenské přehlídce krátce po jeho zvolení do čela státu v revolučních dnech roku 1989. Lidé si také připomínali sametovou revoluci zvoněním klíči.

Akci zorganizoval hudebník Jiří Bareš. Účastníci poslali své příspěvky na výrobu asi dva metry velkého srdce, jehož autorem je akademický malíř Ondřej Kraják. Menší srdce si lidé sami vytvořili.

Účastníci pochodu srdce symbolicky přinesli na Hrad, protože jim prý připadá, že to je to, co tady chybí. Krajákem vytvořené obří srdce ale u Hradu nenechali, protože si to prý současná hlava státu nezaslouží. Až bude podle pořadatelů sedět na Pražském hradě někdo povolanější, tak mu srdce předají. Kolem 20:00 akce skončila zpěvem hymny.

Čtvrté výročí úmrtí někdejšího prezidenta Václava Havla si dnes lidé připomínali na různých místech Česka i v zahraničí. Lidé zapalovali svíčky například v Hrádečku u Trutnova, kde Havel ve své chalupě zemřel, součástí vzpomínek je i rekviem sloužené pražským arcibiskupem Dominikem Dukou nebo čtení z Havlových textů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…