K průvodu hrdosti menšin promluvil ústy Džamily Stehlíkové zemřelý exprezident Havel

18.08.2014 22:29

Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková se na svém blogu zamyslela nad víkendovým průvodem lidí menšinových sexuálních orientací Prague Pride. Upozorňuje, že nešlo pouze o tradiční karnevalovou podívanou, ale že šlo o významné politikum.

K průvodu hrdosti menšin promluvil ústy Džamily Stehlíkové zemřelý exprezident Havel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Průvodem vyvrcholil festival homosexuálů a lesbiček Prague Pride

Svoji míru liberalismu a tolerance, postoje k lidským právům demonstrují osobnosti, politické strany a celé státy. „Nejviditelnější byla přítomnost prezidenta USA v podobě papírové figuríny, o kterou se postarala americká ambasáda v Praze,“ uvedla bývalá ministryně pro lidská práva a aktuálně členka předsednictva Liberálně ekologické strany (LES) Stehlíková s tím, že na rozdíl od našich politiků Barack Obama dobře ví, že Pride je silným politickým tématem.

V průvodu se objevily vlajky ČSSD a Pirátů

Podle Stehlíkové totiž nikdo z vrcholných či komunálních českých politiků nedorazil. „Lidská práva nejsou nosným tématem pro nadcházející komunální volby a sněmovní volby jsou daleko,“ posteskla si.

Celý text Džamily Stehlíkové ZDE.

Přesto se někteří členové některých stran zřejmě v průvodu objevili: „Letos se v čele průvodu osaměle vznášela oranžová vlajka Mladých sociálních demokratů hned vedle vlajky Pirátské strany. Nešlo přehlédnout ani stranickou barvu zelených,“ poznamenala exministryně.

Poselstvím letošního průvodu byla mezinárodní solidarita s lesbickou, gay, bisexuální a transgender (LGBT) komunitou v zemích, kde jsou vystaveny diskriminaci, hrozbě vězení a smrti. „V průvodu nechyběli rodiče Filipa - chlapce, který ve věku čtrnácti let spáchal sebevraždu, protože neunesl diskriminační postoje společnosti ke gayům,“ připomněla Stehlíková, že přes růst tolerance k sexuálním menšinám má situace i v české společnosti k ideálu v tomto směru ještě daleko.

Prague Pride měl podpořit sexuální menšiny z východních zemí

Podle Stehlíkové v celkovém dění tak trochu zapadlo poselství letošního Prague Pride. „Cílem průvodu bylo připomenout existenci diskriminace, pronásledování a hrozbu vězení za homosexualitu v mnoha zemích světa, počínaje Putinovým Ruskem, a hrozbu trestu smrti v sedmi státech světa,“ upozornila Stehlíková s tím, že poselstvím letošního Prague Pride bylo podpořit sexuální menšiny z východních zemí, především z Ruska, které podobné akce pořádat nemohou.

V červnu 2013 totiž v Rusku vešel v platnost zákon zakazující „propagaci homosexuality“. „Vladimir Putin chtěl s pomocí rozdmýchání homofobie zvýšit svou klesající popularitu, a prohlásil, že nejde o uvalování nějakých sankcí proti homosexualitě, ale o ochranu dětí před těmito informacemi,“ poznamenala Stehlíková.

Ruská propaganda vsugerovala lidem, že homosexualita je západní vynález

V červenci 2013 byl v Rusku přijat další zákon, zakazující adopce ruských dětí stejnopohlavními páry. „Propagandistická kampaň v ruských médiích vsugerovala obyvatelům, že homosexualita je ohavný západní vynález, který USA a Evropská unie chtějí vnutit Rusům s cílem mravně je rozložit a oslabit,“ konstatovala Stehlíková s tím, že homofobie v kombinaci s obrozením pravoslaví a hledání národní idey po pádu sovětského impéria se spolu s rozkladem komunistické ideologie proměnily ve výbušný koktejl nenávisti.

V Rusku po přijetí homofobních zákonů vzrostl počet vražd gayů

„Po přijetí homofobních zákonů v Rusku viditelně stoupla nesnášenlivost vůči sexuálním menšinám, prudce vzrostl počet případů diskriminace a vražd gayů,“ dodala s tím, že trestní postih homosexuality je v euroatlantické civilizaci nepřípustný. „Nezapomínejme, že jinde ve světě tomu tak není. A toto memento chtěl letošní Prague Pride připomenout především,“ dodala Stehlíková a připomněla, že v sedmi zemích světa je homosexuální akt trestán smrtí. Jednou z těchto zemí je Írán.

„Je naší povinnosti vyjadřovat mezinárodní solidaritu s těmi, kteří se dosud netěší z těch svobod, z nichž se těšíme my," napsala Stehlíková slova, která by podle ní, pokud by žil, vyslovil v této souvislosti Václav Havel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…