Katolický kněz: Muslimové Evropu kulturně obohatí. Ale my na to nejsme zralí

10. 3. 2016 8:51

Papež František před několika dny označil současnou migrační vlnu do Evropy za „arabskou invazi“. Jedním dechem však dodal, že migrační vlna s sebou přináší šanci, protože Evropa se díky podobným invazím v minulosti kulturně obohatila. Podle kněze Ladislava Heryána na takové obohacení ale v Čechách nejsme zralí. Dokonce si prý není jistý, zda nás nevedou zbabělci.

Katolický kněz: Muslimové Evropu kulturně obohatí. Ale my na to nejsme zralí
Foto: repro, tan
Popisek: Papež František

„Spousta křesťanů se mne ptá, co si o těch věcech myslím, jsou dezorientovaní a ustrašení, nevědí, čemu věřit, co si myslet, jak se orientovat, dokonce i někteří moji kolegové kněží se bojí na toto téma v kostelích mluvit,“ uvedl Heryán na svém facebookovém profilu. I proto je rád za slova, která pronesla hlava katolické církve o migrační vlně.

Český kněz tvrdí, že si vždy po své zkušenosti ve světě myslel totéž, co papež. Ale bojí se, že my, Češi, na to nejsme zralí. „Žili jsme v multinárodní společnosti, která se budovala staletí, po válce jsme vyhnali Němce, dali Čechy Čechům a podle ruských rozkazů oplotili ostnatým drátem. Vyrostli jsme v zoologické zahradě a bojíme se, že by nás na svobodě něco sežralo,“ odůvodnil Heryán svoji tezi.

Kněz tvrdí, že komunismus v nás pořád je pevně zakořeněn. Připodobňuje to k panelákům, které jsme sice zateplili a přemalovali, ale lidé, co v nich žijí, jsou prý pořád stejní. „Je to jako s tím, když Izraelité odešli z egyptského otroctví, do zaslíbené země se nedostal žádný z těch, co se ještě narodili v Egyptě, ti museli zemřít. Do svobodné země vstoupili jen ti, co se již na svobodě narodili. Jen nevím, jestli i nás vedou Mojžíšové a ne zbabělci, v církvi i ve státě,“ přemítá Heryán.

Plné znění facebookového statusu Ladislava Heryána:

Jsem na něj hrdý. Spousta křesťanů se mne ptá, co si o těch věcech myslím, jsou dezorientovaní a ustrašení, nevědí, čemu věřit, co si myslet, jak se orientovat, dokonce i někteří moji kolegové kněží se bojí na toto téma v kostelích mluvit. Já jsem si vždy po své zkušenosti ve světě myslel totéž, co František, ale bojím se, že na to nejsme zralí. Žili jsme v multinárodní společnosti, která se budovala staletí, po válce jsme vyhnali Němce, dali Čechy Čechům a podle ruských rozkazů oplotili ostnatým drátem. Vyrostli jsme v zoologické zahradě a bojíme se, že by nás na svobodě něco sežralo. Když jsem se jednou nedávno díval na nově přemalované zateplené paneláky, napadlo mne, že komunismus zůstal, jen se přebarvil, protože lidé v nich jsou furt stejní. Je to jako s tím, když Izraelité odešli z egyptského otroctví, do zaslíbené země se nedostal žádný z těch, co se ještě narodili v Egyptě, ti museli zemřít. Do svobodné země vstoupili jen ti, co se již na svobodě narodili. Jen nevím, jestli i nás vedou Mojžišové a ne zbabělci, v církvi i ve státě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Němci moc nevědí, co je Schulz zač, vysvětluje znalec Kechlibar raketový růst popularity. Zatím prý mají radost, že je úplně jiný než chladná Merkelová

20:42 Němci moc nevědí, co je Schulz zač, vysvětluje znalec Kechlibar raketový růst popularity. Zatím prý mají radost, že je úplně jiný než chladná Merkelová

ROZHOVOR Kandidát SPD na kancléře Martin Schulz těží ze své novoty na scéně, ale do voleb schází ješ…