Katolický kněz: Muslimové Evropu kulturně obohatí. Ale my na to nejsme zralí

10. 3. 2016 8:51

Papež František před několika dny označil současnou migrační vlnu do Evropy za „arabskou invazi“. Jedním dechem však dodal, že migrační vlna s sebou přináší šanci, protože Evropa se díky podobným invazím v minulosti kulturně obohatila. Podle kněze Ladislava Heryána na takové obohacení ale v Čechách nejsme zralí. Dokonce si prý není jistý, zda nás nevedou zbabělci.

Katolický kněz: Muslimové Evropu kulturně obohatí. Ale my na to nejsme zralí
Foto: repro, tan
Popisek: Papež František

„Spousta křesťanů se mne ptá, co si o těch věcech myslím, jsou dezorientovaní a ustrašení, nevědí, čemu věřit, co si myslet, jak se orientovat, dokonce i někteří moji kolegové kněží se bojí na toto téma v kostelích mluvit,“ uvedl Heryán na svém facebookovém profilu. I proto je rád za slova, která pronesla hlava katolické církve o migrační vlně.

Český kněz tvrdí, že si vždy po své zkušenosti ve světě myslel totéž, co papež. Ale bojí se, že my, Češi, na to nejsme zralí. „Žili jsme v multinárodní společnosti, která se budovala staletí, po válce jsme vyhnali Němce, dali Čechy Čechům a podle ruských rozkazů oplotili ostnatým drátem. Vyrostli jsme v zoologické zahradě a bojíme se, že by nás na svobodě něco sežralo,“ odůvodnil Heryán svoji tezi.

Kněz tvrdí, že komunismus v nás pořád je pevně zakořeněn. Připodobňuje to k panelákům, které jsme sice zateplili a přemalovali, ale lidé, co v nich žijí, jsou prý pořád stejní. „Je to jako s tím, když Izraelité odešli z egyptského otroctví, do zaslíbené země se nedostal žádný z těch, co se ještě narodili v Egyptě, ti museli zemřít. Do svobodné země vstoupili jen ti, co se již na svobodě narodili. Jen nevím, jestli i nás vedou Mojžíšové a ne zbabělci, v církvi i ve státě,“ přemítá Heryán.

Plné znění facebookového statusu Ladislava Heryána:

Jsem na něj hrdý. Spousta křesťanů se mne ptá, co si o těch věcech myslím, jsou dezorientovaní a ustrašení, nevědí, čemu věřit, co si myslet, jak se orientovat, dokonce i někteří moji kolegové kněží se bojí na toto téma v kostelích mluvit. Já jsem si vždy po své zkušenosti ve světě myslel totéž, co František, ale bojím se, že na to nejsme zralí. Žili jsme v multinárodní společnosti, která se budovala staletí, po válce jsme vyhnali Němce, dali Čechy Čechům a podle ruských rozkazů oplotili ostnatým drátem. Vyrostli jsme v zoologické zahradě a bojíme se, že by nás na svobodě něco sežralo. Když jsem se jednou nedávno díval na nově přemalované zateplené paneláky, napadlo mne, že komunismus zůstal, jen se přebarvil, protože lidé v nich jsou furt stejní. Je to jako s tím, když Izraelité odešli z egyptského otroctví, do zaslíbené země se nedostal žádný z těch, co se ještě narodili v Egyptě, ti museli zemřít. Do svobodné země vstoupili jen ti, co se již na svobodě narodili. Jen nevím, jestli i nás vedou Mojžišové a ne zbabělci, v církvi i ve státě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zakázaný a zablokovaný Petr Hampl posílá vzkaz k výsledku voleb. Čtěte

7:40 Zakázaný a zablokovaný Petr Hampl posílá vzkaz k výsledku voleb. Čtěte

Český protiislámský politický aktivista Martin Konvička sdílel na svém facebookovém profilu komentář…