Kiska: 17. listopad je nejdůležitější den v moderní historii země

17.11.2018 16:24

Slovenský prezident Andrej Kiska označil 17. listopad, výročí takzvané sametové revoluce v Československu, za nejdůležitější den moderních dějin Slovenska. V tento den země podle něj oslavuje mládí, odvahu a svobodu. Zprávu přinesla ČTK.

Kiska: 17. listopad je nejdůležitější den v moderní historii země
Foto: KPR
Popisek: Setkání prezidentů Miloše Zemana a Andreje Kisky

Kiska to uvedl v prohlášení k událostem z listopadu roku 1989, které v Československu vyústily v pád komunistického režimu.

„Před 29 lety jsme si vybojovali svobodu, demokracii a ještě něco velmi důležitého. Vlastní důstojnost. Na náměstích jsme ukázali, kdo je skutečným nositelem moci ve společnosti. Nikoliv stát, nikoliv vláda, nikoliv komunistická strana a její funkcionáři, ale lidé, kteří zde žijí,“ napsal Kiska.

Podle Kisky společnost 17. listopadu 1989 poslala do historie nelidský režim, který mnohým lidem ublížil nebo jim zničil či vzal život. Dodal, že tento den je důkazem, že ani čtyři desetiletí útlaku nedokázala vymazat ze společnosti touhu po svobodě a po respektu mezi lidmi.

Hlava slovenského státu v prohlášení také podpořila tisíce lidí, kteří v pátek na demonstracích v Bratislavě a v dalších městech vyjádřili nespokojenost s poměry v zemi. „Hlasitě a velmi jasně ukázali všem těm, kteří 17. listopad 1989 nepochopili nebo si ho nevšimli, kdo je ve svobodné a demokratické společnosti pánem,“ uvedl Kiska.

Slovenský prezident se dnes odpoledne spolu s premiérem Peterem Pellegrinim zúčastnil v okrajové části Bratislavy kladení věnci k památníku, jenž připomíná čtyři stovky lidí, kteří zemřeli při pokusu o útěk z komunistického Československa do západních zemí přes přísně střeženou hranici.

Předseda slovenského parlamentu Andrej Danko dříve během dne položil věnec k památníku obětem komunismu na jednom z bratislavských hřbitovů. Danko řekl, že v současnosti převládají ve společnosti negativní myšlenky, sobectví a zloba. Tvrdil rovněž, že někteří lidé si pletou demokracii s tím, že si mohou dovolit dělat všechno.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

8:20 Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

Není dobré, pokud tajné služby používají média k „únikům“ ze svých dokumentů, varuje generál a bezpe…