Knižní novinka nabízí přehledné dějiny církve

05.09.2018 14:54

Právě vychází druhý díl Církevních dějin, který navazuje na předchozí zpracování církevní historie v antice a středověku. Tentokrát je vymezen obdobím sahajícím od počátků protestantské reformace až po předvečer Velké francouzské revoluce. Autoři předkládají komplexní syntézu církevních dějin, která neopomíjí žádnou z důležitých křesťanských skupin novověku a překračuje konfesní pohled na církevní dějiny.

Knižní novinka nabízí přehledné dějiny církve
Foto: Hans Štembera
Popisek: Knihovna, ilustrační foto

Kniha zaznamenává jak politicko-církevní vývoj jednotlivých křesťanských denominací v novověku, tak utváření spirituality, liturgie, řeholního života či teologie. V knize najdou veškeré informace čtenáři, kteří mají zájem o hlubší poznání církve a jejího vývoje, ale jistě ji ocení i studenty vysokých škol, kterým poskytne kvalitní studijní materiál.
 
Kniha Církevní dějiny je rozdělena na dvě části, konkrétně na knihu I a knihu II. Kniha I se věnuje Evropě ve víru reformace, strukturálnímu a organizačnímu vývoji církve a vnitřnímu životu a zbožnosti v době reformace. Kniha II se věnuje církvi mezi barokem a osvícenstvím, organizací a činností církve a také v ni najdete kapitolu o vnitřním životě a nauce.
 
Autorem této velmi zajímavé knihy je Drahomír Suchánek, který v současné době působí jako odborný asistent na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na Fakultě filozofické Západočeské univerzity v Plzni. Soustřeďuje se na problematiku církevních a středověkých dějin a svoji badatelskou činnost zaměřuje na obor papežských dějin a vztahů mezi duchovní a světskou mocí. Druhým autorem je Václav Drška, jehož publikační činnost je zaměřena k problematice vývoje raně středověkého státu a k sociálním a politickým proměnám středověké společnosti vrcholného středověku. Jejich společným dílem je předchůdce Církevních dějin – Novověku, a to Církevní dějiny – Antika a středověk.
 
Hutný titul vydává GRADA.
 
ParlamentníListy.cz přináší ukázku z kapitoly, která se věnuje počátkům novověkých misií. „Misijní charakter křesťanství je dán jeho vnitřní podstatou, podobou víry, jež odmítla princip exkluzivní vyvolenosti a přijala výzvu univerzálnosti, což s sebou neslo požadavek šíření a předávání, jak je to výslovně několikrát zmíněno v novozákonních textech. Dějiny křesťanství proto od počátku zahrnují i tento rozměr. Novověk však přinesl některé nové prvky. Jedním z nich byla jistě misijní praxi křesťanství dosud neznámá forma rekonfesionalizace dříve ztraceného území. Mnohem důležitějším se však stalo soupeření o dosud nechristianizovaná území. Velké zeměpisné objevy otevřely křesťanské víře nové země a pohanské národy. Ohlédneme-li od celkem okrajových úspěchů františkánských misií v Asii ve 14. století, pak právě toto byl okamžik, jenž ve zcela novém hávu oživil starou myšlenku šíření víry. Jednalo se však o naprosto novou situaci: kvantitativně se předmětem evangelizace stala historicky bezprecedentně rozsáhlá území a na nich žijící obyvatelstvo. Kvalitativně nešlo jen o to, že křesťanství se konfesně rozdělilo, což znamenalo pestřejší formy christianizace, ale rovněž o to, že nebylo možné vždy uplatnit starou podobu šíření víry ruku v ruce s expanzí světské moci.“
 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…