Koalice organizací s Českou ženskou lobby vyzvala k ratifikaci Istanbulské úmluvy

10.12.2019 6:18

Koalice nevládních organizací Hlas proti násilí vyzvala politiky a političky k ratifikaci takzvané Istanbulské úmluvy. Přijetí této mezinárodní dohody proti domácímu a sexuálnímu násilí, která má zajistit pomoc obětem i práci s pachateli, chce iniciativa podpořit kampaní s příběhy týraných či znásilněných žen.

Koalice organizací s Českou ženskou lobby vyzvala k ratifikaci Istanbulské úmluvy
Foto: pixabay.com
Popisek: Kráska - ilustrační foto

Její začátek stanovila na dnešní Den lidských práv. ČTK o tom informoval koordinátor iniciativy Erik Bartoš.

Istanbulská úmluva z roku 2011 odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se v ní zavazují k uzákonění opatření proti násilným výpadům a k prevenci, ale také k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli. V Česku úmluva vyvolává silné emoce. Podle kritiků, k nimž patří konzervativci či katolická církev, není dokument potřeba a postavil by muže a ženy proti sobě. Podle zastánců by naopak zdůraznil nepřijatelnost násilí a ukotvil poskytnutí pomoci.

Koalici tvoří organizace na pomoc obětem násilí proFem, Acorus, Rosa, Konsent, Amnesty International a Česká ženská lobby, která zastřešuje víc než tři desítky spolků a iniciativ. Podle koalice by se úmluva dotkla v ČR čtyř věcí: stíhání pachatelů, prevence násilí, jeho monitorování a péče o oběti.

Organizace uvádějí, že rozsudkem končí jen malá část případů, zákony by se tedy měly lépe využít a zabránit je třeba traumatizování obětí. Prevence by měla zahrnovat osvětu, boj proti stereotypům i práci s násilnými osobami, aby zvládaly agresi. Chybět by neměly azylové domy pro oběti a specializované poradenství. Sbírat by se měly také údaje o rozsahu násilí, přiblížila koalice.

ČR úmluvu podepsala v květnu 2016. Aby začala platit, má ji ještě ratifikovat Sněmovna a Senát a podepsat prezident. „V Česku chybí politická vůle k prosazení úmluvy. Koalice Hlas proti násilí proto vyzývá, aby se politici a političky přidali ke 34 státům Rady Evropy, které již Úmluvu ratifikovaly, a tím vyslali jasný signál, že je Česko odhodláno násilí na ženách řešit,“ uvedly organizace.

Podle nich by po celém Česku měla existovat asi tisícovka míst v azylových domech pro oběti a jejich děti. Je jich ale zhruba 90, a to jen v Praze a Brně. V každém kraji by mělo fungovat také centrum pro oběti sexuálního násilí, zatím nevzniklo žádné, uvedla iniciativa Hlas proti násilí. Podle ní právě kvůli nedostatku odborné péče řada obětí pomoc nikdy nevyhledá. Koalice uvedla, že ve státech, které úmluvu přijaly, přibylo například míst v azylových zařízeních, zvedl se počet nahlášených případů, zavedla se bezplatná krizová linka.

Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové (ANO), která původně nepatřila k zastáncům dokumentu, je ratifikace v ČR potřeba. Válková před nedávnem řekla, že věří, že by se úmluvu mohlo podařit přijmout do konce příštího roku. Uvedla, že ročně policie z domova kvůli násilí vykazuje kolem 1 500 osob a ohlásí se asi 600 případů znásilnění, desítky žen pak připravili o život jejich partneři.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…