Koloběžky pro „hipstry“ nacpané v odpadkáči! FOTO z centra Prahy hovoří jasně

09.01.2020 15:52

Sdílené elektrokoloběžky Lime jsou trendem zejména mezi mladými. V centru Prahy je pak zdaleka nejvíce využívají turisté. Ne každý má ovšem pro novoty tohoto typu pochopení, ukazuje snímek ze sociálních sítí.

Koloběžky pro „hipstry“ nacpané v odpadkáči! FOTO z centra Prahy hovoří jasně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Elektrické koloběžky zaplavily pražské ulice i chodníky. Válejí se prostě všude

Sdílené elektrokoloběžky Lime nebývají v ulicích hlavního města Prahy vždy vítány. Zatímco Praha 2 se snaží přítomnost zdánlivě nezkrotitelných zelenobílých koloběžek vyřešit rázně (více v rozhovoru s tamním místostarostou Korseskou na ParlamentníchListech.cz ZDE), na „jedničce“, kde koloběžky představují největší zátěž a kde na tamní radnici aktuálně probíhá cosi na způsob politické krize, berou věci do ruky sami lidé a dopouští se na koloběžkách vandalismu.

O svérázném způsobu řešení „koloběžkové pohromy“ made in USA, která se snesla na Prahu, svědčí fotografie umístěné ve skupině Praha číslo 1 na sociální síti Facebook, zachycující zničené koloběžky v centru Prahy nacpané do odpadkového koše. Publikoval ji uživatel Facebooku s přezdívkou Medard Smith a doplnil komentářem: „To už je takovej národní sport aktuálně Na Můstku“.

Do Prahy tak zdá se dorazil. V Paříži často končí koloběžky Lime naházené do Seiny. V USA je zase vandalové lámou či jim urážejí řídítka.

Na facebookové stránce Praha 1 jsou koloběžky celkem častým tématem. „Koloběžky Lime jsou fajn, ale (někteří) koloběžkáři jsou pitomci. Je jich docela dost,“ napsal na Facebooku koncem prosince fotograf Eugen Kukla a příspěvek doplnil snímkem elektrokoloběžky stojící uprostřed chodníku.

gallery title="Fotogalerie:" id="12471" /}

6. ledna pak ve skupině přispěla fotkou Tery Mariposa a přiložila fotografii údajně pořízenou v Praze 2 (tam by se přitom elektrokoloběžky Lime neměly kvůli snahám tamní radnice vyskytovat vůbec). „Pletu se, nebo je to neoprávněné zabrání veřejného prostoru? A pokud ano, kam to nahlásit? Aby firmu pokutovali? Policie ČR nebo nějaký úřad,“ napsala. „Není to zabrání prostoru… Je to špatné parkování a neschopnost města toto řešit…. A znám dědka, kterej to na malostranským schválně porazí,“ napsal Jiří Hladký.

„Mě zaujal tenhle punk v Bořivojce,“ napsal Tom Ziembič a svůj příspěvek doprovodil fotkou koloběžek Lime ledabyle poházených na chodníku na Žižkově na Praze 3. „Do sběrnýho dvora,“ vyzval Aleš Čapek u příspěvku. Jiří Svejkovský zase doporučil „přerazit“ se o koloběžku a soudit se o náhradu ve Spojených státech. Svejkovský zase na Silvestra na Facebooku sdílené koloběžky v Praze kritizoval.

„Může mi někdo vysvětlit, proč sdílené ekonesmysly neplatí za neoprávněný zábor veřejného prostranství popř. proč Praha nevyjedná, nestanoví „parkovací“ místa pro tyto sdílené nesmysly sloužící výhradně turistům?“ napsal v příspěvku.

V říjnu 2018 kritizoval sdílené elektrokoloběžky Lime a jejich přítomnost v hipsterském Karlíně herní vývojář Daniel Vávra, který příchod Lime do Prahy označil za „další invazi gerilové americké firmy, která tu neplatí daně, nemá žádné zaměstnance, nic neřeší a zneužívá neschopnosti města reagovat na podobnou obchodní strategii, stejně jako Airbnb a Uber“. Vávra kritizoval hlavně chování uživatelů koloběžek: „To si takhle jdete v Karlíně po chodníku, když tu znenadání je uprostřed na štorc postavená němá barikáda z dementních koloběžek,“ napsal.

V minulosti se ParlamentnímListům.cz podařilo ke koloběžkám získat i vyjádření Pražské městské policie. „Na jezdce na koloběžce zákon pohlíží stejně jako na cyklistu,“ sdělila redakci loni v srpnu Irena Seiffertová, vedoucí kanceláře ředitele Městské policie Praha pověřená komunikací s médii a veřejností.

Z této skutečnosti podle Seiffertové vyplývá, že pro jezdce na koloběžkách a elektrokoloběžkách platí stejná pravidla jako pro ty, kteří jezdí na jízdních kolech. Za normálních okolností, není-li na místě vedena paralelně cyklostezka, tedy například nesmí jezdit po chodníku.

„V případě, že by elektrokoloběžky byly na chodníku odloženy tak, že by znemožňovaly bezpečnou chůzi lidí, maminek s kočárky či osob na invalidním vozíku, strážníci by samozřejmě tuto situaci řešili neprodleně právě s ohledem na bezpečnost,“ uvedla. „Městská policie tu opravdu není od toho, aby pohozená sdílená kola a koloběžký uklízela. Tato technika má bezpečnostní prvky (je blokována), které znemožňují jednoduchou manipulaci a každý neodborný zásah by mohl vést k poškození,“ vysvětlila. „Jinak samotné parkování těchto sdílených kol a koloběžek, které stojí, nebo jsou nedbale odhozeny a netvoří překážku na místní pozemní komunikaci, není protiprávní,“ dodala.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jok

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…