Komentátor: Kdyby o lídrovi Ukrajiny rozhodovali Putin a Západ, možná by vybrali právě Porošenka

09.06.2014 12:06

Nepokoji zmítaná Ukrajina má legitimního prezidenta. Komentátor Lidových novin Zbyněk Petráček si klade otázku, jak se svou legitimitou Petro Porošenko naloží a nakolik ji uzná Rusko. Podle něj do jasné podoby budoucí Ukrajiny promluví i otázka ceny plynu.

Komentátor: Kdyby o lídrovi Ukrajiny rozhodovali Putin a Západ, možná by vybrali právě Porošenka
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Nastupující prezident Petro Porošenko děkuje lidu

„Lze spekulovat, že kdyby o osudu Ukrajiny rozhodoval Putin při jednání s mocnostmi Západu, jako lídr pro Kyjev by z toho vyšel právě někdo takový jako Porošenko, ne-li on sám,“ píše Petráček. Prý i proto, že oligarcha Porošenko není ideově kovaný politický lídr. V jeho prospěch podle komentátora mluví i to, že uznává potřebu Ukrajiny dohodnout se se Západem i s Ruskem.

Porošenko se s Putinem prý shodují na tom, že je třeba zastavit boje na východě Ukrajiny. „Jeho vstřícnost jde tak daleko, že nabízí povstalcům amnestii. Ale pozor: Až když složí zbraně,“ píše Zbyněk Petráček v LN. Amnestii tak podle komentátora nabízí jako velkorysé gesto vítěze, ne jako gesto pod palbou.

Kde je hranice mezi odmítanou federalizací a nabízenou decentralizací?

V komentáři s názvem „Porošenko a co dál" Petráček upozorňuje, že nový ukrajinský prezident nadále trvá na legitimitě vlády v Kyjevě i Krymu jako nedělitelné součásti Ukrajiny. Mlhavější je to prý s jeho vztahem k Rusům na východě. „Porošenko odmítá federalizaci, ale zároveň vyráží do Doněcku s nabídkou míru, používání ruštiny a decentralizace moci. Kde je hranice mezi nepřijatelnou federalizací a nabízenou decentralizací? To samozřejmě neřekne,“ píše Petráček a zdůrazňuje ještě další dimenzi sporu s Ruskem. „Ale možná se to dozvíme ve chvíli, až přijde řeč na cenu plynu při jednání s Gazpromem,“ uzavírá Zbyněk Petráček.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: dkr

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…