Kosovští Albánci pokračují v protisrbských akcích. Washington je znepokojen a hrozí

04.02.2024 13:09 | Komentář

Bezmála dvě stovky zaznamenaných etnických útoků na kosovské Srby ze strany Albánců. Rekordní počet násilných a represivních činů zaznamenal příslušný úřad v Bělehradu. A zatímco unijní státy bezhlavě hájí Albánce, ze Spojených států zazněl varovný hlas a dokonce i hrozba směrem k Prištině a kosovsko-albánské vládě.

Kosovští Albánci pokračují v protisrbských akcích. Washington je znepokojen a hrozí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest proti odtržení Kosova Srbsku. Přišli i fotbaloví fanoušci Partizanu Bělehrad

Zatímco některá evropská média vedla spekulace o regulérnosti předčasných parlamentních voleb v Srbsku, přičemž tyto údajné pochybnosti pomáhala rozdmýchat kosovsko-albánská média v kooperaci anonymními trolly na sociálních sítích, Kurtiho vláda v Prištině připravovala další represivní akce vůči srbským obyvatelům na území Kosova a Metohije. Jen pro pořádek, pochybnosti o regulérnosti voleb v Srbsku se nijak neprokázaly. 

Anketa

Bude Donald Trump v listopadu zvolen prezidentem USA?

89%
6%
hlasovalo: 26570 lidí

Rok 2023 byl pro kosovské Srby nejtěžším obdobím za poslední dvě dekády od okamžiku, kdy v březnu 2003 prakticky po celém území Kosova proběhl tzv. březnový pogrom. Tehdy během několika dnů byly vyhnány desítky srbským rodin ze svých domovů, které byly vykradeny, zničeny nebo ukradeny. Došlo ke spálení nebo rozboření či výraznému poničení desítek pravoslavných chrámů a klášterů, z nichž některé jsou na seznamu ohrožených památek UNESCO.

Od těchto událostí, na které dodnes kosovští Srbové s hrůzou vzpomínají, nečelili takovému tlaku, perzekuci a útokům, jako právě v loňském roce. Bělehradská Kancelář pro Kosovo a Metohiji zmapovala za rok 2023 celkem 179 etnicky motivovaných útoků na Srby a jejich majetek. To je desítky víc než v předchozích letech. 

Represivní akce Prištiny pokračují i s příchodem nového roku. Od začátku letošního ledna je zaznamenáno 24 dalších etnicky motivovaných útoků či akcí, mezi kterými je kromě jiného i zapálení domů srbské rodiny Milenković nedaleko Kosovské Kamenice.'

Vláda v Prištině také rozhodla o zákazu srbské měny dinár, který se běžně na kosovském území používal a dokonce na administrativním přejezdu z centrálního Srbska na Kosovo zabránila ve vjezdu vozidlu, které vezlo výplaty v dinárech srbským státním zaměstnancům na území jižní srbské provincie. Pokračují vpády kosovsko-albánských ozbrojenců do úřadů srbské samosprávy, pošty nebo firem. 

Západ v pohledu na všechny tyto události není jednotný. Dalo by se říci, že zatímco státy Evropské unie drží až na výjimky pevnou jednotu s kosovskými Albánci, představitelé Spojených států amerických nikoli. Platí dokonce spíš opak, neboť americká diplomacie se postavila za Srby a vyzývá albánskou vládu v Prištině k zastavení jednostranných akcí, ze kterých je silně znepokojena. 

Dodejme, že jsou to právě Američané, kdo má v reálu ze všech západních hráčů největší přehled o tom, co se na území Kosova děje. Nejenže USA platí za faktického „stvořitele“ jednostranně vyhlášeného Kosova, ale dodnes mají na tamní vládu mimořádný vliv. Nemluvě o vojenské základně Bondsteel, který je stále v provozu. Američané dokonce nepřímo hrozí kosovským Albáncům, že je přestanou ve světě hájit. To je nebývale silný vzkaz v diplomatickém slovníku této velmoci.

 

 

„Vláda Spojených států je hluboce znepokojena nedávnými kroky kosovské vlády, které mají přímý a negativní dopad na etnické Srby a další menšinové komunity v Kosovu. Tyto akce nebezpečně zvyšují etnické napětí a v důsledku toho omezují možnosti Spojených států sloužit jako účinný obhájce Kosova na mezinárodní scéně,“ uvádí americká ambasáda v Prištině.

Zmiňuje konkrétně i výše popsaný případ se znemožněním průjezdu vozidla se srbskými výplatami či sociálními dávkami. „Znepokojují nás také akce kosovské policie s cílem zabavit srbské dináry a vozidlo, které je přepravovalo, aby došlo k přerozdělení sociálních dávek ze Srbska. Očekáváme, že kosovské orgány zajistí, že jednotlivci, kterým byly tyto sociální dávky určeny, je bez prodlení obdrží,“ konstatuje americká vláda s tím, že otázky týkající se srbských státní struktur v Kosovu mají být řešeny prostřednictvím dialogu mezi Bělehradem a Prištinou, který zprostředkovává EU. 

Zdá se, že nadále trvá nelibost, jakou u svých blízkých amerických spojenců v loňském roce kosovští Albánci vyvolali. Tvrzení evropských politiků nebo komentátorů, kteří opakovaně svalují vinu za eskalaci napětí v oblasti na Srbsko, se tímto ukazují jako nesmyslné. Americká vláda má jasno, že napětí eskalují Albánci a je otázkou, proč tuto zjevnou skutečnost nechce Evropská unie vidět.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…