Kreml chce dohnat Američany i ve vesmíru. V roce 2030 má první Rus vstoupit na povrch Měsíce

14.04.2015 18:16

Za patnáct let by mohla na Měsíc vstoupit noha prvního ruského kosmonauta. Právě na rok 2030 totiž Rusko připravuje výsadek lidské posádky. V letech 2028 a 2029 chystají Rusové bezpilotní let k Měsíci. V Moskvě to dnes novinářům oznámil šéf agentury Roskosmos Igor Komarov. Plán lunárního výzkumného programu už prý ruští vědci doručili prezidentu Vladimiru Putinovi.

Kreml chce dohnat Američany i ve vesmíru. V roce 2030 má první Rus vstoupit na povrch Měsíce
Foto: wikipedia
Popisek: Měsíc s lunárním modulem

Realizace nákladné a vědecky náročné výpravy je zatím podle Komarova v raném stadiu. K Měsíci má startovat nová ruská supertěžká nosná raketa Angara-A5, kterou by Roskosmos chtěl poprvé vyzkoušet do deseti let. Vývoj nové rakety a odpovídající pozemní startovací infrastruktury má ruskou státní pokladnu přijít na 150 miliard rublů (74 miliard Kč).

Kvůli propadu rublu se kosmické projekty prodraží

Bez ohledu na krizový stav ruské ekonomiky a nedostupnost některých komponentů vlivem západních sankcí se ruský kosmický program v příštích deseti letech výrazněji nezmění, řekl Komarov. „Základní, klíčové projekty zůstávají. Jsou samozřejmě problémy s nutností vyššího financování,“ poznamenal šéf Roskosmosu s odkazem na propad kurzu ruské měny.

Dělníkům na stavbě nového kosmodromu nejsou vypláceny mzdy

Podle dnešních zpráv ruského tisku ale přetrvávají problémy s výstavbou nového kosmodromu Vostočnyj, z něhož má nová raketa Angara startovat. Po značném, až čtyřměsíčním zpoždění stavebních prací, kvůli němuž už padlo několik žalob, se znovu ozývají dělnické odbory.

Zaměstnanci stavební firmy TMK uspořádali v minulých dnech demonstrativní schůzi na střechách svých provizorních ubytoven a sepsali petici žádající vyplacení dlužných mezd, oznámila z místa stavby agentura Interfax.

Svůj protest dělníci zaslali do Kremlu. Stěžují si v něm, že výše dluhu dosahuje už 96 milionů rublů (48 milionů Kč). Od poloviny loňského prosince nedostává plat přes tisíc lidí, často kvalifikovaných dělnických profesí. Sedm stovek z nich už podalo na vedení firmy TMK žalobu. Předešlý protest asi dvou tisíc jejich kolegů skončil letos v březnu stávkou.

Kosmodrom Vostočnyj je ve výstavbě od roku 2010 nedaleko městečka Uglegorsk v Amurské oblasti na Dálném východě. Jeho stavba má být ukončena k letošnímu 30. listopadu.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

16:30 Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

Ekonomka Ilona Švihlíková pronesla šokující informace o americké ekonomice, která pomalu spěje ke ka…