Lavrov řekl v tomto rozhovoru několik důležitých věcí, které by měl vzít Západ vážně

16.12.2014 9:05

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že „Rusko je jedinou silou, která podporuje řešení problémů při zachování regionu Donbas v rámci území Ukrajiny." Ministr to řekl v rozhovoru pro Interfax, když komentoval přetrvávající krizi na Ukrajině.

Lavrov řekl v tomto rozhovoru několik důležitých věcí, které by měl vzít Západ vážně
Foto: mid.ru
Popisek: Ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov

Ministr také uvedl, že pro Donbas je třeba, aby „měl možnost uspokojovat své finanční potřeby prostřednictvím dohody s centrem v daňové problematice, aby mohl používat svůj vlastní jazyk, aby mohli slavit svá výročí, a ne ta, která platí v jiných částech země“. Ukrajinského prezidenta Petro Porošenka považuje Lavrov za klíčového partnera, s jehož podporou bude možné najít z krize cestu ven. „Jeho mírový plán společně s iniciativou Vladimira Putina byl základem pro dohodu o příměří podepsanou v Minsku,“ zmínil ruský ministr zahraničí, ale zároveň dodal, že „v tuto chvíli zbývá urazit ke konečnému cíli ještě dlouhou cestu“.

Za nepřípustné považuje Lavrov, aby se datum narození Stepana Bandery a Romana Šuchčeviče stalo na Ukrajině národním svátkem. „Nepochopím, jak by bylo možné ve světle dosavadních oslav devátého května možné na východě a jihu země oslavovat narození právě těchto dvou osob,“ podivoval se ruský ministr zahraničí.

Do jisté míry optimisticky se dívá Lavrov i na vztahy mezi Moskvou a Washingtonem. Naznačil však, že Moskva očekává dialog založený na respektování jejích zájmů. „Naše dvě země jsou zodpovědné za mezinárodní bezpečnost a stabilitu. Otázkou zůstává, jestli je Washington připraven respektovat naše zájmy a jednat s námi jako rovný s rovným. V tomto bodě nehodláme dělat žádné kompromisy,“ vyjádřil se Lavrov zcela jasně. Ruský ministr zahraničí také přiznal, že vztahy mezi Ruskem a NATO procházejí nejtěžší zkouškou od skončení studené války. A to zejména proto, že NATO neustále rozšiřuje svoji vojenskou přítomnost podél ruských hranic. „Rusko však dělá vše pro to, aby bylo i nadále možné vést politický dialog,“ prohlásil Lavrov.

Za neopodstatněné považuje ruský diplomat obviňování Spojených států, že Rusko porušuje dohodu o likvidaci amerických i ruských raketách středního doletu, která společně podepsali Ronald Reagan a Michail Gorbačov v roce 1987. Podle Lavrova k tomuto tvrzení nemá Washington žádné důkazy a naopak kritizoval Spojené státy za to, že přehlížejí veškeré názory a komentáře pocházející z Ruska. „Příští rok Američané v rozporu z výše zmíněnou dohodou plánují zřídit v Rumunsku a Polsko raketové základny,odkud mohou zahájit útoky i na území Ruska. Washingon ovšem okázale předstírá, že neslyší znepokojivé hlasy ozývající se z Ruska,“ dodal Lavrov a varoval, že Rusko na chystané kroky bude adekvátně reagovat. 

V dalším průběhu rozhovoru se Lavrov vyjádřil i k sankcím. Připustil, že v dohledné době Rusko nehodlá rušit omezení na dovoz potravin z Evropské unie, které zavedlo v reakci na západní sankce. „V tuto chvíli by takové gesto dobré vůle bohužel k ničemu nevedlo. Nehodláme diskutovat o žádných podmínkách, které mohou vést ke zrušení sankcí, protože zrušit je může pouze ten, kdo s nimi přišel. Pokud však Evropská unie projeví snahu konstruktivně jednat, jsme připraveni usednout k jednomu stolu,“ řekl Lavrov.

V souvislosti se sankcemi se také nechal ruský ministr zahraničí slyšet, že sbližování s Čínou bude i nadále pokračovat, protože obě země mají společné zájmy. „Naše vztahy jsou oboustranně prospěšné. Ani jedna strana vůči té druhé nezaujímá nadřazenou či podřízenou roli. Věřím, že v tomto trendu budeme ku prospěchu obou zemí i jejích obyvatel i v budoucnu pokračovat,“ pochvaloval si Lavrov, který se vyjádřil i k otázce pokračování spolupráce s Washingtonem v boji proti terorismu. „Zatím k ničemu takovému bohužel nedochází. Washington nás nepřizval do společné koalice proti ISIS. Místo toho Obama označuje Rusko vedle eboly a ISIL za největší globální hrozbu,“ kritizuje Lavrov.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…