Léčba rakoviny protony nebude pro každého. VZP na ní chce dát mnohem méně peněz, než se říkalo

10.09.2014 9:25

Léčba protonem dostává od Všeobecné zdravotní pojišťovny ránu. VZP se podle zjištění Lidových novin rozhodla uvolnit na léčbu protony ročně pouze padesát miliónů korun, což zajistí terapii asi pro osmdesát pacientů. Ještě letos na jaře se prý mluvilo o částce dvě stě miliónů.

Léčba rakoviny protony nebude pro každého. VZP na ní chce dát mnohem méně peněz, než se říkalo
Foto: proton therapy center
Popisek: Proton Therapy Center

Všeobecná zdravotní pojišťovna se rozhodla snížit objem peněz na léčbu v Pražském protonovém centru na čtvrtinu. Namísto původně plánovaných 200 miliónů stáhla plánovanou sumu na 50 miliónů. Podle LN to znamená specializované léčení pouze pro zhruba osmdesát pacientů.

„Členové správní rady VZP schválili řediteli největší tuzemské zdravotní pojišťovny mandát k jednání s centrem za podmínky, že platba za provedenou protonovou léčbu dosáhne limitu padesáti miliónů korun na rok,“ uvedl pro LN mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. Protonové centrum mělo o objemu léčby údajně zcela jinou představu.

„Dlouhodobě vyvíjíme úsilí, abychom dosáhli dohody s VZP. Požadujeme pouze standardní přístup k pacientům,“ cituje deník ředitelka pro strategii PTC Iva Taťounová.

Podle LN se moderní klinika dostává do kleští, protože původně počítala s tím, že se na náklady tuzemských pojišťoven bude protonem léčit na dva tisíce pacientů s rakovinou. Peníze totiž PTC nutně potřebuje na nákladný provoz i na splátky leasingu bance Erste, která zapůjčila 3,5 miliardy korun.

Výhody léčby protonem se musejí teprve ověřit

Spor se přenáší i do odborné debaty. Představitelé centra prý napadají české onkology, že nemocným odpírají přístup k protonové léčbě. „Brněnská dětská onkologie stále léčí děti pouze konvenční technologií, což může vést k závažným zdravotním problémům v jejich budoucím životě,“ uvedla například Iva Taťounová.

To rozhořčilo přednostu Kliniky dětské onkologie FN v Brně Jaroslava Štěrbu. „Nikde na světě není tolik hysterie kolem protonové terapie jako v Česku. Představitelé protonového centra prodávají naději,“ rozčílil se onkolog.

Štěrba dále deníku řekl, že například francouzští kolegové neposílají děti s meduloblastomy na protony, přestože mají dostupné protonové centrum v Paříži. Metodu prý považují za spíše experimentální, jejíž nesporné teoretické výhody bude třeba teprve ověřit.

LN rovněž uvádějí, že VZP je ochotna smlouvu podpořit pouze pod podmínkou, že klinika ukončí všechny dosavadní právní spory.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…