Lidé nejsou spokojeni s fungováním demokracie v Česku

25.04.2016 10:17

S fungováním demokracie v naší zemi je spokojeno pouhých 37 procent dotázaných. Jen o jedno procento lidí více souhlasí s tím, že současné politické strany jsou zárukou demokratické politiky. To, že hodnocení naší demokracie a politických stran se dlouhodobě příliš nelepší, konstatuje nejnovější průzkum agentury STEM.

Lidé nejsou spokojeni s fungováním demokracie v Česku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlasování o změnách v pořadu 44. schůze poslanecké sněmovny

Vyšší hodnoty důvěry zaznamenávala agentura v letech 1996–1998. „Období relativní spokojenosti s fungováním demokracie (kolem 50 %) i pozitivního hodnocení stran jakožto záruky demokracie u nás (až kolem 60 %) skončilo už v období první vážnější krize samostatného českého státu,“ konstatuje agentura. Větší optimismus je podle ní patrný vždy po nástupu nové politické reprezentace po parlamentních volbách. 

Celý průzkum ZDE.

Nejnižší míru důvěry zaznamenala agentura v letech 2011 až 2013. „Po volbách 2013 se míra spokojenosti s fungováním demokracie v průzkumu z dubna 2014 mění k lepšímu. Nejnovější výsledky však ukazují u zkoumaných otázek poněkud odlišný vývoj od posledního průzkumu: zatímco míra spokojenosti s fungováním demokracie se po loňském poklesu vrátila na úroveň roku 2014, názor na demokratické fungování politických stran zůstal na stejné úrovni jako vloni,“ uvádí STEM s tím, že s fungováním demokracie jsou častěji spokojení mladší lidé a vysokoškoláci. Více spokojení jsou také pravicově orientovaní lidé a sympatizanti TOP 09, ANO a KDU-ČSL. Nejvíce kritičtí jsou komunisté.

Podle dvoutřetinové většiny občanů (69 %) je rozvoj demokracie především úkolem schopných profesionálních politiků. Polovina (50 %) populace souhlasí s tím, že úspěch demokracie závisí především na činnosti obyčejných lidí. Tyto postoje se v posledních letech nemění.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

16:30 Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

Ekonomka Ilona Švihlíková pronesla šokující informace o americké ekonomice, která pomalu spěje ke ka…