Lidé se bojí, a je to normální. Spisovatelka varuje před chováním intelektuálních elit a médií

17.08.2015 17:59

Spisovatelka Petra Hůlová v minulých dnech zveřejnila na Rádiu Wave výzvu, abychom se přestali tvářit nadřazeně vůči těm, kteří se bojí uprchlíků. „Myslím si, že určité obavy jsou přirozené,“ uvedla nyní v rozhovoru s Martinem Veselovským na DVtv.cz.

Lidé se bojí, a je to normální. Spisovatelka varuje před chováním intelektuálních elit a médií
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.

Imigranti podle ní budou k nám i do Evropy přicházet dál. „Vadí mi to, že lidé, kteří se uprchlíků obávají, jsou nějakým způsobem ve společnosti marginalizováni. Ať už intelektuální elitou, nebo v médiích, ačkoli zase někde jinde je jejich strach používán, aby se situace vyhrotila,“ řekla.

Hůlové vadí, že neprobíhá žádná debata o tom, kde je hranice mezi strachem z uprchlíků a xenofobií a rasismem. „Myslím si, že tato debata je důležitá pro budoucnost,“ řekla.

Podle ní je Česká republika nejhomogennější zemí Evropy, která není zvyklá na jinakost lidí. V menších městech mimo Prahu se lidé dodnes otáčí, potkají-li černocha. 

„Je potřeba, aby někdo jiný než Martin Konvička nebo Tomio Okamura začal empatizovat s těmi lidmi, kteří se bojí,“ řekla Hůlová, podle níž se strachující se lidé následně sami přidávají na stranu těchto „extremistů“, neboť nemají nikoho jiného. „Úkolem intelektuální elity by mělo být mluvit o všech možných nuancích k tomuto tématu,“ řekla.

V případě, že by se diskuse neotevřela, hrozí, že nějaké z extremistických sdružení by získalo úspěch ve volbách. „Smutné je, že ve společnosti se zmenšuje prostor toho, o čem se dá bavit a o čem se nedá bavit. Snižuje se práh trpělivosti poslouchat názor, se kterým nesouhlasím,“ uzavřela.

Celý rozhovor najdete ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…