Macronův poradce- mlátička může šéfovi hodně zatopit. Někteří už kauzu srovnávají s Wattergate

17.08.2018 17:18

Od zvolení Emmanuela Macrona francouzským prezidentem uplynulo čtrnáct měsíců a podle francouzského spisovatele a profesora z pařížské univerzity Dr. Guy Milliéreho je Macronovo prezidentství na sestupné trajektorii.

Macronův poradce- mlátička může šéfovi hodně zatopit. Někteří už kauzu srovnávají s Wattergate
Foto: repro Youtube
Popisek: Emmanuel Macron se svou manželkou Brigitte

Macron byl označován za převratného reformátora, ale podle autora článku Milliéreho jsou iluze pryč. „Jím uskutečněné reformy byly jen kosmetického rázu a ve druhém čtvrtletí zaznamenala ekonomika růst pouhých 0,2%. Nezaměstnanost se po loňském poklesu vrací na svoji původní úroveň a podíl veřejných výdajů na HDP patří stále k nejvyšším v Evropě. Vedle toho se stále rozšiřují no-go zóny a v ulicích měst často dochází k masivnímu nepokojům,“ dodává.

Další nepříjemnosti musel Macon čelit v uplynulém měsíci, kdy deník Le Monde zveřejnil více než dva měsíce staré video, kde muž v policejní helmě brutálně napadl dva lidi v centru Paříže. Později se ukázalo, že onen neznámý muž je osobní strážce Macrona Alexandre Benalla. „Benalla se označoval za zástupce náčelníka prezidentského štábu, ale na oficiálním seznamu zaměstnanců Elysejského paláce přitom nefiguroval.“

Celý text v angličtině je ZDE.

Prezidentův strážce si přitom užíval nevídaného luxusu, když měl k dispozici auto se šoférem, nadstandardní byt v jedné ze státních budov a mimo jiné získal bezpečnostní prověrku bez zjevného důvodu. „Stejně tak mu bylo udělena vysoká policejní hodnost i přesto, že nemusel absolvovat žádnou zkoušku. Macronovi kritici z řad levicových i pravicových stran požadovali zřízení parlamentní vyšetřovací komise.“

Prezident ke kauze mlčel téměř týden a poté obvinil média ze snahy zastupovat soudní moc. „Prezident se domníval, že zájem médií utichne, ale stal se pravý opak. Někteří politici začali hovořit o tom, že skandál začíná dosahovat úrovně americké aféry Watergate. Podle francouzské ústavy však mají prezidenti téměř úplnou imunitu a Macron velmi dobře ví, že jeho předchůdci přežili mnoho skandálů a afér.“

„Výše zmíněné oslabuje Macronovu pozici. Projevilo se to již nyní, kdy prezident odložil reformu ústavy, která by posílala vliv prezidentského úřadu. Mezitím vypuklo násilí v přístavu Calais mezi místními obyvateli a ilegálními migranty. Vláda přitom již před mnoha měsíci slíbila, že zdejší situaci vyřeší. V květnu potom byla zveřejněna zpráva o situaci z pařížského předměstí Saint Denis, kde tvoří pětinu obyvatelstva ilegální migranti.“

Další nepříjemnosti byla pro Macronův úřad analýza, podle které by se mohlo původní francouzské obyvatelstvo stát ve své vlastní zemi menšinou, která bude přečíslena muslimskou komunitou. „Prezident je zastáncem multikulturalismu a postkřesťanské Evropy. Jeho postavení je však vratké a podobá se postavení německé kancléřky,“ uzavírá profesor z University of Paris Milliére.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Operátoři

Pane senátore, dobrý den, myslíte, že je šance, že se někdy dočkáme slibovaného čtvrtého operátora a tím i levnějších cen? Kdo je odpovědný za to, že tu nemáme čtvrtého operátora? Někde jsem četl, že tu být nemůže, což nechápu. Žijeme přeci ve svobodné a tržní ekonomice nebo ne? Nevím, zda mi dokáže...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

8:00 „Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

„Hnus.“ „Odporná chuť i konzistence.“ „Nedá se to žrát.“ – Těmito slovy hodnotí lidé v několika posl…