Maďarsko odmítá vzít zpět migranty deportované z jiných zemí EU

29.10.2015 17:28

Maďarsko nepřijme zpět žádného z migrantů, které čekají deportace z jiných zemí Evropské unie. Na pravidelné tiskové konferenci v Budapešti to podle agentury MTI zdůraznil šéf úřadu maďarského premiéra János Lázár.

Maďarsko odmítá vzít zpět migranty deportované z jiných zemí EU
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Novinářům v této souvislosti sdělil, že západní evropské země informovaly Budapešť o svém záměru vrátit do Maďarska kolem 40.000 migrantů. Tito lidé, které čekají deportace, by ale podle Lázára měli být posláni zpátky do Řecka, protože to byla jejich první země, v níž vstoupili do EU. Šéf úřadu premiéra Viktora Orbána rovněž důrazně odmítl středeční kritické výroky velvyslankyně Spojených států Colleeny Bellové. Podle MTI řekl, že Maďarsko "nikoho nemíní přijmout a ani nikomu nepovolí průjezd", a to i v případě, že by o to velvyslankyně žádala.

USA kvůli podezření z korupce zakázaly vstup do země šesti maďarským vysoce postaveným vládním úředníkům

Maďarsko je členem Evropské unie, a ne Spojených států a "nebude tolerovat zasahování žádného nečlenského státu EU", vzkázal šéfce amerického zastupitelského úřadu.

Bellová ve středu večer Maďarsko ostře kritizovala i kvůli korupci a nedostatku demokracie. Podle agentury DPA se mimo jiné zmínila o šikanování organizací kritizujících vládu státními orgány. "Trváme na okamžitém ukončení taktiky tvrdé ruky vůči občanským organizacím," prohlásila v proslovu na vysoké ekonomické škole v Budapešti. Poukázala přitom také na koncentraci médií v rukou důvěrných přátel předsedy vlády Orbána.

Podle diplomatky jsou mezi organizacemi, které úřady obtěžují raziemi a různými audity, právě ty, které odhalují korupci.

USA kvůli podezření z korupce loni v listopadu zakázaly vstup do země šesti maďarským vysoce postaveným vládním úředníkům. Byla mezi nimi i tehdejší ředitelka daňové správy Ildikó Vidaová. Zákaz vstupu těchto úředníků do USA zkomplikoval beztak složité vztahy Budapešti s Washingtonem a Evropskou unií, které kritizují rostoucí autoritářství Orbánovy vlády. Americký prezident Barack Obama loni v září označil Maďarsko za zemi, v níž je ohrožena občanská společnost.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

22:15 Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

Výskyt černého kašle v ČR dosáhl svého dlouholetého maxima. Vedle zvýšeného výskytu černého kašle se…