Merkelová prožívá krušné chvilky a za pár dní může být ještě hůř

16.10.2018 10:11

Ze světa přicházejí reakce na volební výsledek v Bavorsku, který přidělává velké vrásky na čele i berlínské vládě v čele s Angelou Merkelovou.

Merkelová prožívá krušné chvilky a za pár dní může být ještě hůř
Foto: Václav Fiala
Popisek: Angela Merkelová na velkoplošné obrazovce na předvolebním setkání v Pasově

Bruselský server Politico píše o „povolební kocovině“ Merkelové a konstatuje, že strany vládní koalice, tedy CSU a SPD, utrpěly v Bavorsku „ponižující ztráty“. „CDU z blamáže obvinila CSU, ta zase vládu v Berlíně, SPD potom obvinila ze svého neúspěchu CSU, Boha a vůbec celý svět,“ píše server s nadsázkou a dodává už ve vážném tónu, že propadák CSU a SPD působí vládní koalici velké problémy a ještě více destabilizuje německý politický systém.

Podle serveru Politico tak bude mít Berlín opět méně prostoru a energie, aby řešil problémy, kterým čelí Evropská unie. „A to ještě čekají Německo za dva týdny volby v Hesensku, kde nejspíš opoziční Zelení a Alternativa pro Německo dosáhnou opět skvělých výsledků. Podle průzkumu veřejného mínění by CDU v Hesensku mohla ztratit až čtvrtinu dosavadních hlasů. Současná koalice se Zelenými by tak mohla být ohrožena,“ soudí Politico.

Celý text v angličtině je ZDE.

„Problém pro poražené navíc vězí v tom, že nevědí, proč vlastně prohráli. Kvůli migraci? Kvůli rostoucímu nájemnému? Jedno je však jisté. V Bavorsku se hlasovalo také o Berlínu. V případě Bavorska mohla svést Merkelová vinu na CSU, ale v čele hesenské CDU stojí její spojenec Volker Bouffier. Pokud prohraje on, prohraje s ním zároveň i kancléřka. Tato porážka by nakonec mohla vyústit v její odchod z čela CDU.“

Dalším problémem pro vládu v Berlíně je SPD. „Pokud socialisté opět selžou, bude chtít strana vystoupit z koalice. V takovém případě by se musela Merkelová pokusit obnovit již jednou neúspěšná jednání s FDP a Zelenými. Nebo by mohla kancléřka směřovat k menšinové vládě. Třetí variantou je vyhlášení nových voleb, které by ukončily její politickou kariéru,“ uvádí Politico s tím, že naopak Horst Seehofer dle svých slov odcházet nehodlá.

Někteří jeho spolustraníci však mají odlišný názor a přičítají neúspěch CSU dohodě s CDU stran migrace. „Není možné se po volbách v Bavorsku vyhnout diskuzi o budoucnosti vedení naší strany,“ říká bývalý ministr v Berlíně za CSU Peter Raumsauer. Otěže ve straně by tak mohl převzít bavorský premiér Söder. Tomu je sice vyčítána špatná kampaň, ale mnozí obviňují z celkového neúspěchu spíš Seehofera.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…