Milion sem, milion tam. Jak se hospodaří ve špitále, který proslavil ředitel s kokainem v nose?

26.04.2015 5:31

Nový ředitel Nemocnice Na Homolce (NNH) Ivan Oliva má problém. Muž, který byl do své funkce dosazen ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem bez výběrového řízení, už déle jak půl roku údajně opakovaně zadává napřímo zakázky až do výše 2 milióny korun. Tedy také bez výběrového řízení. Tím měl jako správce jemu svěřeného majetku připustit riziko, že stát a jeho daňoví poplatníci zbytečně vyhodili řádově miliony korun navíc. Pokud by totiž o zakázky soutěžily firmy ve veřejné soutěži, cena by šla v konkurenčním prostředí s největší pravděpodobností dolů.

Milion sem, milion tam. Jak se hospodaří ve špitále, který proslavil ředitel s kokainem v nose?
Foto: Nemocnice Na Homolce
Popisek: Dr. Ing. Ivan Oliva, ředitel Nemocnice Na Homolce

Vyplývá to z dokumentů a vyjádření Němečkovy mluvčí Martiny Vápeníkové, které má redakce ParlamentníchListů.cz k dispozici. Dotazy na toto téma spustily podle našich zdrojů na Homolce obrovský poprask.

Přestože byla NNH coby držitelka mezinárodní certifikace kvality JCI a ratingového ohodnocení AAA+ ekonomicky i personálně v pořádku, a nebyl tudíž žádný důvod k výměně na postu jejího ředitele, rozhodl v září 2014 šéf resortu zdravotnictví Němeček o obsazení postu ředitele NNH Ivanem Olivou bez výběrového řízení. Předtím navíc řádně vypsané řízení ministr Němeček bez důvodu zrušil.

Němečkova mluvčí Štěpánka Čechová to odůvodňovala tím, že se údajně objevila řada pokusů o ovlivňování výběrového řízení. Konkrétní však nechtěla být, ani zda ministr v tomto případě podal trestní oznámení, což je jeho zákonná povinnost. „Velká část bývalého vedení NNH byla obviněna, stíhána a vyšetřována policií,“ dodala Čechová.

Jenže to není pravdou: policie totiž proti nikomu z lidí ve vedení NNH- Michalu Šetlíkovi, Jiřímu Havlovi, Miroslavě Trávníčkové a Zbyňku Fuksovi- trestní stíhání nevede. „Na výběr krizového manažera Ivana Olivy neměli vliv žádní konkrétní lidé, pouze jeho odborná a profesní způsobilost krizového manažera s desítkami let zkušeností s transformací firem a společností. V situaci, v jaké se po stíhání exředitele Dbalého nemocnice Homolka ocitla, podle ní NNH potřebovala zkušeného krizového manažera. „Bez vazeb na zdravotnictví,“ dodala mluvčí zdravotnictví, čímž nepřímo potvrdila jeho nedobrý morální stav.

Redakce se na toto téma chtěla spojit i s ministrem. Ten však na zaslané SMS zprávy nezareagoval a naordinoval si – podobně jako ředitel NNH Oliva- bobříka mlčení.

Porušování protikorupčních opatření

Jak se podařilo redakci ParlamentníchListů.cz zjistit, Oliva opakovaně porušuje protikorupční opatření ministra zdravotnictví. Podle těchto závazných pravidel musí nemocnice soutěžit veškeré zakázky, u nichž je předpokládaná hodnota vyšší než půl milionu bez DPH za rok. Jak ParlamentníListy.cz zjistily, ředitel Oliva uzavřel nejméně osm smluv, u nichž předpokládal vyšší plnění, než je tato hranice. Ani v jednom případě ale zakázku nevypsal a sám v interním dokumentu, jež má redakce k dispozici, přiznal, že jediným kritériem výběru těchto firem bylo, že je zná. U některých smluv přitom výše plnění napřímo vybraným firmám přesáhla částku 1,5 milionu korun, tedy trojnásobně více, než mu umožnila ministrova směrnice. Navíc se postaral, aby se o tom veřejnost nedozvěděla, protože ač bylo jeho povinností smlouvy zveřejnit na webových stránkách nemocnice, do dnešního dne tak neučinil.

O tom, že Oliva ví, jak je jeho situace vážná, svědčí, že když se ho redakce zeptala na okolnosti těchto smluv, svolal tiskovou konferenci, kde dotazy novinářů označil za bezprecedentní útok a odmítl se na toto téma bavit.

Policie má konat sama

Zákon totiž takové „bačování“ zakazuje, a lze za něj jít až na osm let za mříže. „Jedná se pravděpodobně o trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku. Policie a státní zastupitelství v takovém případě nemusí ani čekat na vznesení formálního trestního oznámení. Mají povinnost sami okamžitě konat skrze svou úřední povinnost,“ řekl redakci bývalý elitní detektiv protikorupční policie Jiří Hrázský. Ten se pochybovačně staví i k údajnému argumentu šéfa nemocnice Olivy, že tak musel učinit z důvodu „nepřátelského prostředí“. „Zákon toto jako důvod beztrestnosti neuznává. Je věcí každého dobrého manažera, aby si jemu svěřený podnik dokázal dát do latě. Konečně, který nový šéf to měl kdy na svém novém postu snadné?“ dodal Hrázský.

Oliva se sám měl přiznat

Podle zdrojů redakce se Oliva ministru Němečkovi měl přiznat i z toho, že skutečně změnil interní směrnici původního vedení, zakazující zadávat zakázky napřímo nad výši 40 000 korun. Argumentoval přitom, že by škody vzniklé NNH tím, že by výběrová řízení na poradenské služby trvaly několik měsíců, údajně „zcela jednoznačně převýšily částky odměn, které poradci fakturují.“ Proto měl ministra Němečka požádat o retroaktivní schválení těchto svých kroků, tedy překročení hranice 1.999,999 korun pro zakázky napřímo.

K tomu mluvčí Čechová namítla. „Personální politika a způsob krizového řízení jsou zcela v kompetenci ředitele Ivana Olivy. Má jasně dané úkoly, které musí naplnit. Hlavní úkol, který obdržel, je zavést transparentní a hospodárné řízení Nemocnice na Homolce,“ ponechala Olivovi odpovědnost za jím učiněné kroky Čechová. To ovšem- vzhledem k absenci otevřených a transparentních výběrových řízení- půjde zřejmě jen těžko. Je totiž jen otázkou času, kdy začnou pršet žaloby od firem, které nedostaly možnost zúčastnit se veřejné soutěže. „Příkazy ministra jsou platné pro všechny přímo řízené organizace a za jejich porušení se ředitelé zodpovídají ministerstvu,“ nechala horký brambor Němečkova mluvčí na Olivovi. Problém je také v tom, že pokud by ministr Němeček žádosti o retroaktivní povolení vyhlašování výběrových řízení bez veřejné soutěže (nota bene do budoucna, jak Oliva také žádá) vyhověl, riskoval by sám trestní stíhání.

Paradoxní na tom je i fakt, že za podobné „bačování“ Oliva jen před několika dny na honosně vyhlášené tiskové konferenci (mimochodem den poté, co z ministerstva dostal pokyn, ať se k otázkám redakce ParlamentníchListů.cz  vyjádří) podobné kroky svých předchůdců silně kritizoval. Od té doby se ale před médii skrývá. Ani jeho mluvčí nechce celou věc dále komentovat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Blahuš

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…