Miloš Konfucius. Takto se sloupkař z Lidovek vysmál prezidentovu obdivu k Číně

01.11.2014 10:51

V Číně se lze přiučit tomu, jak ovládat stát, aniž by se měnily vlády, a dosáhnout hospodářského růstu na úkor sociálního systému. Pokud se prezident Zeman chce v tomto ohledu opravdu od Číny učit, musíme si na něj prý dát pozor. Čína a její komunistické vedení tak prý může fungovat jen díky tradici konfucianismu. Jak je to s inspirací Miloše Zemana u čínských komunistů? O tom píše ve sloupku „Miloš Konfucius“ v Lidových novinách Zbyněk Petráček.

Miloš Konfucius. Takto se sloupkař z Lidovek vysmál prezidentovu obdivu k Číně
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman na státní návštěvě Číny

„Jsem v Číně, abych se učil, jak zvětšit hospodářský růst, jak stabilizovat společnost,“ uvedl prezident Zeman ve svém projevu předneseném na návštěvě Číny. A právě z této věty vychází Zbyněk Petráček. „Jestli to myslel vážně, dejme si na něj velký pozor,“ zvolává komentátor.

Čínská stabilita a výkonnost je podle něj stabilitou společenského umrtvení a může prý fungovat pouze tam, kde společnou tradicí je konfucianismus, a Zeman to prý ví!

Komunisté jsou jen jednou historickou dynastií

Petráček poměrně lapidárně shrnuje, čemu se můžeme v Číně naučit. „Tomu jak udržet v chodu stát, aniž by se měnily vlády. Či tomu, jak dosáhnout vysoké výkonnosti i proto, že stát pomíjí sociální systém. V konfucianistickém uvažování přece náleží starost o seniory rodině,“ podotýká komentátor.

Zeman prý při svém obdivu čínského růstu a konfucianistické snaze po harmonii zapomíná říct, co všechno to s sebou nese. „Chceme se – 25 let poté, co jsme si zvykli volit vlády - zrovna v tomto případě poučit u Číny?“ uzavírá svůj sloupek Petráček.

V komentáři také zmiňuje, že v 5000leté stabilitě Číny představuje vláda komunistů jen jednu historickou dynastii a cituje sinologa Simona Leyse: „Zničila krásu čínské kultury a civilizace, aniž by zničila to, co si zasloužilo být odstraněno – arbitrární moc tyranie.“


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

20:41 Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

Když Danuše Nerudová kandidovala na prezidentku, mohl se národ díky pátrání po její minulosti seznám…