Ministerstvo průmyslu ocenilo projekty na využití odpadu

15.06.2018 18:38

Výrobci kolejového pohlcovače hluku a využití betonového recyklátu a obec Vysoké Pole patří mezi vítěze soutěže, v níž Ministerstvo průmyslu a obchodu ocenilo projekty využití druhotných surovin. Ceny dnes předal ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner v sídle Senátu. Ocenil také žákovské a studentské projekty.

Ministerstvo průmyslu ocenilo projekty na využití odpadu
Foto: tan
Popisek: Skládka, ilustarční foto

Vítězem v kategorii výrobních podniků se stala plzeňská společnost Brens Europe za kolejový absorbér hluku. V kategorii stavebnictví zvítězila další plzeňská společnost AZS 98 za využití asfaltového a betonového recyklátu jako náhrady za kamenivo.

Z projektů veřejné správy nejlépe uspělo Envicentrum Pro krajinu, které zbudovala obec Vysoké Pole na Zlínsku na místě rekultivované skládky. Jeho posláním je mimo jiné posílit u mladé generace vztah k řemeslu, tradicím a krajině.

Mezi základními školami nejlépe uspěla škola pro sluchově postižené v Olomouci za projekt postav robotů sestavených z odpadových materiálů. Ze středních škol byl oceněn projekt Druhá šance Střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové a první místo mezi vysokoškoláky obsadila Pavlína Šebestová z Vysokého učení technického v Brně, kterou čeká studijní cesta do Etiopie.

Cílem soutěže, která se poprvé konala loni, je hledat nové cesty k šetrnému nakládání se zdroji a jejich opětovnému využívání. Ceny v podobě skleněných váz jsou spojeny s finančními odměnami a studijními pobyty.

K loňským vítězům patřily firma Pogotech, která vyrábí betony, malty a prefabrikáty ze stavebních demoličních odpadů, a společnost Skanska za používání betonového recyklátu jako kameniva do betonu. Mezi obcemi vyhrála Neuměř na Domažlicku a mezi vysokoškoláky Michaela Dvořáková z VUT Brno. Prvenství získala za termoizolační desky na cementové bázi a tepelně a akusticky izolační vaty, do nichž použila odpadní polyesterová vlákna z výroby hydroizolace.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…