Ministerstvo vydalo opatření k nošení roušek od 1. září

25.08.2020 6:30

Ministerstvo zdravotnictví dnes vydalo mimořádná opatření k pravidlům pro nošení roušek, karanténu a hromadné akce s účinností od 1. září. Roušky budou povinné, jak už ministerstvo oznámilo dříve, ve zdravotnických a sociálních zařízeních, úřadech, prostředcích veřejné dopravy a volebních místnostech.

Ministerstvo vydalo opatření k nošení roušek od 1. září
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adam Vojtěch

Od 1. září se také zkrátí izolace pro lidi s pozitivním testem na covid-19 a karanténa pro ty, kteří se s nimi dostali do kontaktu, ze 14 na deset dní.

Původně ministerstvo oznámilo 19. srpna, že roušky budou povinné i ve školách, obchodech, kadeřnictvích a provozovnách podobných služeb nebo restauracích. Hned následující den ale chystané předpisy změnilo. Od začátku září tak bude nošení roušek či jiné ochrany nosu a úst nově povinné jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních, budovách veřejných a správních orgánů, hromadné dopravě a při podzimních krajských a senátních volbách pak i ve volebních místnostech.

„Roušky zavádíme od 1. září plošně jen v epidemiologicky nejrizikovějších místech. Nicméně všude tam, kde se pohybuje mnoho různých lidí a nejde dodržovat bezpečný odstup, roušky doporučujeme," oznámil dnes v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „I nadále zachováváme nezbytné výjimky z povinnosti nosit roušku, a to u dětí do dvou let, osob s poruchou intelektu, řidičů veřejné dopravy či uživatelů v zařízeních sociální péče a v některých dalších případech,“ uvedla hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.

Roušky dále zůstávají povinné na vnitřních hromadných akcích s počtem účastníků nad 100. Také nejvyšší povolená kapacita akcí se nemění. Na vnitřní akce může maximálně 500 lidí a na venkovní 1000. Nově ale může být více lidí na akcích ve větších areálech, jako jsou stadiony či koncertní sály, členěných do oddělených sektorů. Dříve mohlo být takových sektorů jen pět, a v každém z nich 500 lidí u vnitřních akcí a 1000 u venkovních. Od 1. září mohou organizátoři vytvořit až deset sektorů v areálech s kapacitou nad 5000 lidí, ale jen u akcí, při nichž nejméně 70 procent účastníků sedí na sedadlech.

Odstup mezi lidmi v sousedních sektorech se také nově zkrátí ze čtyř na dva metry. Například divadla už také nebudou muset rozsazovat diváky v hledišti s rozestupy.

Od 1. září se také zkrátí povinná karanténa. Minimální doba izolace pro lidi s pozitivním testem na koronavirus a karanténní opatření pro ty, kteří přišli do kontaktu s nakaženým, už bude místo dvou týdnů činit jen deset dní.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjevu o pomoc s …