Ministr si jde vyšlápnout na ,,nejpilnějšího" exekutora

04.06.2015 9:28

Robert Pelikán jde do boje proti nejobávanějšímu exekutorovi v Česku. Podle informací Práva na něj podal kárnou žalobu. Chce rovnou jeho hlavu ve funkci.

Ministr si jde vyšlápnout na ,,nejpilnějšího" exekutora
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Pelikán

Jedná se o šéfa Exekutorského úřadu v Přerově Tomáše Vránu, jehož úřad prý provádí nejvíce terénních exekucí ze všech 160 exekutorských úřadů, které se v Česku nacházejí. Jak uvádí Právo, řeší přerovský úřad až sedmdesát případů ročně.

A právě za jednu terénní exekuci podal ministr spravedlnosti na Tomáše Vránu kárnou žalobu. Jejím cílem je prý odvolání Vrány z pozice exekutora. Podle Práva se bude žaloba nejspíše slučovat s další kauzou, kterou už se měl správní soud zabývat. „Zaměstnanci exekutorského úřadu totiž tehdy přišli do domu jednoho dlužníka se zájemci o nemovitost. V ní se ale nacházela jen matka povinného, která odmítla ze strachu otevřít, a tak Vrána nechal dveře vysadit pomocí zámečníka,“ podala Právu informaci mluvčí Ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová, podle které se tak Vrána dopustil narušení domovní svobody.

Je to politická záležitost, naznačuje exekutor

Soudní exekutor Tomáš Vrána se ale brání a skrze svého mluvčího Radovana Bajgara Právu sdělil, že vnímá snahu o své odvolání jako záležitost spíše politickou než právní. „Možnost provedení obhlídek není v ČR ničím neobvyklým. Zájem dražitelů o nemovitost je pak vyšší, a tím pádem jsou tak vyšší i výdělky z dražby,“ napsal redakci Práva Bajgar, podle kterého zákon obhlídky výslovně nezakotvuje, ale ani nezakazuje.

Jak nicméně Právo zjistilo, i kdyby se povedlo Tomáše Vránu z funkce odvolat, úřad, na který je podáno několik stížností, by patrně přežil. „Vypsalo by se výběrové řízení, do něhož se může přihlásit kdokoliv jiný z vedení úřadu,“ informuje deník.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…