Mír není samozřejmostí, upozorňuje Malínský z ČSSD v den výročí konce války

08.05.2014 8:50

Jiří Malínský (ČSSD) připomíná, co se dělo na českém území koncem války. Povstání proti nacistickým okupantům dopadlo v zásadě úspěšně a snad minimem obětí, ale ono minimum ve skutečnosti znamená tisíce mrtvých a raněných. Svou roli v povstání sehrála i tehdejší sociální demokracie. Ani dnes ale nesmíme zapomínat na to, že mír není a nikdy nebyl samozřejmostí.

Mír není samozřejmostí, upozorňuje Malínský z ČSSD v den výročí konce války
Foto: Filip Jandourek
Popisek: U budovy Českeho rozhlasu si pamětníci a politici připomenuli 67. výročí květnového povstání v roce 1945 proti nacistickým okupantům

Do Československa se blížily armády spojenců, ze západu Američané, z ostatních směrů příslušníci sovětské armády. Svou roli ale sehrála i polská a rumunská armáda, i jednotky generála Vlasova. V reakci na to vypuklo v zemi živelné povstání, do kterého se zapojily desítky tisíc lidí, sociální demokraty nevyjímaje.

„Více než čestné místo tu patřilo sociálním demokratům: Odbojová skupina Rada tří, jejímuž vlivu podléhala území prakticky od východní hranice protektorátu přes Českomoravskou vysočinu až do jižních Čech, znásobila své úsilí a současně se včlenila do rychle vznikající České národní rady, jejímž předsedou se stal známý literární historik, profesor Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Albert Pražák a kde sociální demokraty zastupoval Josef Kotrlý. Důležitou úlohu sehrál během květnových dnů i velitel její vojenské sekce, londýnský parašutista, pozdější zeť Bohumila Laušmana, v té době štábní kapitán Jaromír Nechanský,“ připomíná Malínský.

Autor má za to, že si i v dnešní době musíme připomínat hrdinství spojeneckých vojáků, tak i hrdinných Čechoslováků, kteří povstali. Je na místě jim všem projevit úctu a nikdy nezapomínat na to, že mír nikdy nebyl a není samozřejmostí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…