Mirka Čejková: Co nám duben prozradí o protonové léčbě?

12.04.2016 14:31

Významné dny v kalendáři jsou připomínkou, abychom všichni společně něco oslavili nebo se jen zastavili a něco si uvědomili. Na duben připadají hned dva dny, které pro naši komunitu „protonu“ mohou být zajímavé.

Mirka Čejková: Co nám duben prozradí o protonové léčbě?
Foto: Prothon Therapy center
Popisek: Mirka Čejková

7.dubna je Světový den zdraví a 22.dubna Den Země. A co nám říkají?

Světový den zdraví byl vyhlášen roku 1950, kdy vznikla WHO - Světová organizace zdraví. Tento den je mj. připomínkou, že bychom měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Činnost této organizace je zaměřena na prevenci a stejně tak aktivity PTC a Nadačního fondu pro protonovou terapii sledují společně právě tyto dvě oblasti.  Nadační fond se orientuje na osvětu a v rámci některých diagnóz jako je třeba rakovina prostaty i na širokou podporu prevence, sama protonová léčba prováděná v PTC je pak přesně tou léčebnou metodou, která sleduje nejen zvládnutí rakoviny a eliminaci nádoru, ale především právě kvalitu života, která čeká pacienta po léčbě a to je vlastně největší benefit protonové terapie.

Den Země je zase dnem věnovaným naší planetě a v konečném důsledku i nám všem. Stanovení termínu tohoto svátku vychází z původních oslav dnů Země, které se obvykle konaly při oslavách jarní rovnodennosti 21. března. Den Země vznikl později v USA spontánně, jako ekologicky laděný svátek. Od roku 1990 se k oslavám přidala i Česká republika. Cílem moderních oslav dne Země je upozornit na dopady lidského chování na životní prostředí, a samozřejmě diskuse o možných nápravných a preventivních řešení těchto problémů. Právě ekologie přišla jako první s termínem „udržitelnosti“, která usiluje o ochranu Země a její atmosféry proto, aby se po neomezeně dlouhou dobu na planetě udržel lidský život s vysokou kvalitou. A odtud se termín udržitelnosti přenesl i do medicíny.  Řada lékařů, vědců i filosofů apeluje na „udržitelnou medicínu", jež bude finančně přijatelná pro státní zdravotnické systémy a v dlouhodobém měřítku bude poskytovat rovný přístup ke zdravotní péči, požadují medicínu, která se bude orientovat především na kvalitu života. A to nás opět přivádí k protonové terapii. Moderní a v současné době technologicky nejvyspělejší ozařovací metoda nabízí přesně to, po čem se volá. Léčit s minimem rizik, nemuset dělat kompromisy typu léčba jedné nemoci za cenu rizika jiného poškození. Pokrok jde kupředu a otevírá stále nové možnosti. Reaguje na požadavky společnosti a dává lidem šanci nejen přežít, ale žít důstojný a kvalitní život.

Dva dubnové dny nám poskytují prostor k otázkám a na ty, které se týkají právě léčby onkologických onemocnění, ale i možností protonové léčby v kontextu kvality života už brzy budeme mít víc odpovědí.

Vědci, lékaři a fyzici z celého světa se totiž v květnu sejdou právě v Praze na 55. Světovém kongresu o protonové terapii - PTCOG , aby se podělili o nejnovější výsledky v oblasti léčby rakoviny protonovým svazkem.

Svět míří do Prahy, aby nahlas řekl, že protonová terapie funguje a je příkladem právě té medicíny, která dbá o kvalitu života a jeho udržitelnosti za důstojných podmínek. 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: az

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…