Na Slovensku se zrodila nová koalice. Ani ne tři týdny po volbách

22.03.2016 20:50

Necelé tři týdny od voleb se na Slovensku zrodila nová koaliční vláda. Sociální demokrat Robert Fico znovu stojí v čele kabinetu. Tentokrát však nevede jednobarevnou sociálnědemokratickou vládu, ale čtyřčlennou koalici. Koaliční dohodu podepsaly Smer - SD, SNS, Most-Híd a Sieť. Zprávu přinesla ČTK.

Na Slovensku se zrodila nová koalice. Ani ne tři týdny po volbách
Foto: Radim Panenka
Popisek: Slovenský premiér Robert Fico

„Poprvé v novodobé historii Slovenska budou součástí vládní koalice nacionalistická SNS a strana Most-Híd, která zastupuje početnou maďarskou menšinu. Most-Híd ještě donedávna odmítala spolupráci se SNS, která byla součástí koalice za první Ficovy vlády v letech 2006 až 2010, kdy byly vztahy mezi Slovenskem a Maďarskem napjaté. Tehdejší předseda SNS Ján Slota nešetřil slovními výpady proti Maďarům,“ píše agentura.

Premiér Robert Fico zdůraznil, že jednou z priorit vlády je udržet Slovensko v bezpečí. Proto se hlásí k evropské i západní politické orientaci a ke členství v NATO. Předseda SNS Andrej Dando doplnil, že všechny strany musely přistoupit k velkým kompromisům. Tato slova potvrdil i předseda strany Most-Híd Béla Bugár, který konstatoval, že volby ukázaly, jak se Slovensko mění. Odpovědné politické strany musely na tuto změnu zareagovat. Koaliční partneři byli nuceni učinit těžká rozhodnutí. Nová vláda, kde obsadí devět křesel z patnácti Smer - SD, bude zanedlouho jmenována. Klade si za cíl vrátit občanům důvěru ve stát.

„Sestava národní dohody má před sebou jeden velký úkol, a to svým vlastním výkonem vrátit mnoha zklamaným lidem důvěru v to, že stát pro ně nemusí být zdrojem starostí, ale poskytovatelem veřejných služeb a že v něm platí rovnost před zákonem,“ uvedl k nové vládní koalici předseda strany Síť Radoslav Procházka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…