Náměstek brněnského primátora Hollan podpořil trenky na Špilberku

28.06.2016 11:38

Vyvěšení červených trenýrek na hradě Špilberk v Brně má podporu primátorova náměstka zodpovědného za kulturu Matěje Hollana (Žít Brno). Hollan dnes ČTK sdělil, že je to vyjádření názoru kulturní instituce, což je podle něj v pořádku. Trenýrky jako součást festivalu Provázek na hrad vyvěsil na Špilberku umělecký šéf divadla Husa na provázku Vladimír Morávek. Počin nepovažuje za šťastný opoziční zastupitel Oliver Pospíšil (ČSSD) a ohradil se proti němu i hejtman Michal Hašek (ČSSD) nebo bývalý primátorův náměstek Robert Kotzian (ODS).

Náměstek brněnského primátora Hollan podpořil trenky na Špilberku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening Karta pro příštího prezidenta. Účastníci měli možnost napsat jména možných kandidátů na příštího prezidenta. Místo červené karty se ujal symbol červených trenýrek

Vyvěšení trenýrek v Brně má být vyjádřením solidarity se skupinou Ztohoven, jejíž tři členové čelí obžalobě z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci za loňské vyvěšení rudých trenýrek na Pražském hradě.

Martina Šmídtová z Muzea města Brna, které hrad ve vlastnictví města spravuje, ČTK řekla, že Morávkova iniciativa měla Hollanovu podporu. „Trenýrky měl původně věšet sám pan náměstek. Vedení muzea bylo o celé záležitosti informováno. Trenýrky by tam měly být do konce festivalu, což je ve čtvrtek,“ uvedla Šmídtová. Nekomentovala však, zda s tím muzeum souhlasí, či nikoliv. Pouze odkázala na to, že město je vlastníkem hradu a zřizovatelem muzea a kulturní náměstek se vším souhlasil. Ředitel muzea Pavel Ciprian ČTK řekl, že je na dovolené v zahraničí, a situaci nekomentoval.

Je to ostudné

Podle Hollana by politici neměli zasahovat do tvůrčí činnosti umělců. S tím však bývalý náměstek primátora a předseda spolku Brno+ Kotzian nesouhlasí. „Skutečnost, že se toto děje se souhlasem vedení města, je ostudná. Myslím, že je v tomto ohledu úplně jedno, jestli má někdo prezidenta Miloše Zemana rád, nebo ne,“ uvedl Kotzian.

Předseda brněnské ČSSD Pospíšil označil záležitost za politický heavymetal. „Nejsem si jistý, jestli je Špilberk jako kulturní památka to správné místo na to, aby se tam tahala tato nejtvrdší forma politiky. Tato kontroverzní akce měla zůstat mimo Brno,“ uvedl Pospíšil. Nelíbí se to ani hejtmanovi Haškovi, podle kterého je Špilberk kulturní památkou a místem, kde byli v 19. století i v první polovině 20. století vězněni vlastenci, přičemž někteří dokonce umírali.

Výstřední umělecký čin?

Trenýrky visí na Špilberku od pondělí. Morávek je tam pověsil s odkazem, že by se měly věci řešit v demokratickém dialogu, nikoli zákazem a řešením pomocí síly. Akci na Pražském hradě provedli Ztohoven loni na podzim. O standartě původně tvrdili, že uletěla, nakonec ji ale rozstříhali na 1152 kousků, které rozdávají. Jeden kus míří i do Brna. Případem Ztohoven se začne ve středu zabývat soud. Trojici umělců hrozí až tři roky vězení. Podle divadelníků však šlo o výstřední umělecký čin, ne o výtržnictví.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…