Něco tady nesedí, motivy nebo kompetence. Ivan Gabal varovně k reorganizaci policie

09.06.2016 20:12

Sociolog a poslanec Ivan Gabal se ostře pustil do plánu na vytvoření nového policejního útvaru, který by sloučil několik úřadů. Není k tomu důvod, nikdo neví, jak to dopadne, nikdo nevypracoval žádnou studii a nikdo neví, jak to vlastně má celé fungovat.

Něco tady nesedí, motivy nebo kompetence. Ivan Gabal varovně k reorganizaci policie
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ivan Gabal

„Asi třeba malinko polopatě k metodologii rizikového slučování dvou odlišných organizací a útvarů do vyššího celku, kde budou v podřízené pozici,“ nadepsal Gabal svůj seznam naprosto základních neduhů, kterými celý nápad na vytvoření Národní centrály proti organizovanému zločinu trpí.

Bodů je celkem šest a Gabal je vysvětluje velmi jednoduše. Máš, nemáš. Jenže ani jednou nemá. „Je zpracována diagnostická studie ukazující nutnost a krizovou akutnost rizikového kroku, který hrozí, že zničím slučované části, jejich výkonnost, a nevytvořím nic užitečného? Neexistuje,“ píše Gabal.

Neexistují však ani návrhy řešení zatím nijak nespecifikovaných problémů, dokonce ani neexistuje návrh rozpočtu zřízení takové instituce a s ním spojené další finanční dopady.

Dokonce ani nikdo neví, jak se má onoho sloučení takových institucí dosáhnout, žádné konkrétní návrhy, žádný plán. „Neexistuje a není zpracován ani kalkulován, jdeme do toho jaksi ‚na bodák‘.“

Nejsou na to ani vypracované žádné nezávislé posudky a vlastně ani nic dalšího a vůbec se ani neví, kdo to vlastně zaplatí, zda privátní sektor, či veřejnost, jak to celé dopadne. Z Gabalových slov se zdá, že se zákonodárci vydali poslepu do neznáma. „Něco tady nesedí, motivy nebo kompetence,“ dodal poslanec.

Celý Gabalův příspěvek:

Asi třeba malinko polopatě k metodologii rizikového slučování dvou odlišných organizací a útvarů do vyššího celku, kde budou v podřízené pozici:
1. Je zpracována diagnostická studie ukazující nutnost a krizovou akutnost rizikového kroku, který hrozí, že zničím slučované části, jejich výkonnost, a nevytvořím nic užitečného? Neexistuje.
2. Existují variantní návrhy řešení nespecifikovaných problémů a chybějících schopností, které je třeba nově vytvořit nebo integrovat? Neexistují a nejsou ani zkoncipovány.
3. Existují rozpočtové kalkulace nákladů a finančních dopadů šokového kroku? Neexistují a nebyly důkladně zpracovány.
4. Existuje jasný projekt postupu realizace složitého manévru, po krocích až do cílového stavu, existují variantní postupy k výběru optimální strategie a kontrole rizik? Neexistuje a není zpracován ani kalkulován, jdeme do toho jaksi "na bodák".
5. Existují externí nezávislé posudky tohoto rizikového manévru, autorizované i anonymizované? Jsou shromážděny názory relevantních partnerů, uživatelů práce policejních útvarů? Nejsou a je snaha je zpochybnit nebo potlačit a kuloárně diskreditovat.
6. Za čí peníze se tento extrémně rizikový a nepochybně velice nákladný experiment na vitálních organizacích právního státu dělá? Za privátní nebo veřejné? Neměly by podle toho zpracování, metodologie a debata vypadat? 
Něco tady nesedí, motivy nebo kompetence.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…