Nejsme žádní eurohujeři, zahájil kampaň ČSSD profesor Keller

05.04.2014 11:47

Sociální demokraté dnes v centru Olomouce zahájili kampaň pro volby do Evropského parlamentu. Strana by ráda obhájila současných sedm křesel. Do kampaně dá asi 25 milionů korun, řekl dnes ČTK předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka.

Nejsme žádní eurohujeři, zahájil kampaň ČSSD profesor Keller
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka odpovídá na dotazy novinářů

Strana sází na kontaktní kampaň. „Budeme se soustředit na to, aby naši kandidáti mohli být co nejvíce mezi lidmi, propagujeme setkání s naším lídrem Janem Kellerem, objede prakticky celou republiku," uvedl Sobotka. Například hnutí ANO dá do kampaně 18,5 milionu korun, komunisté osm milionů.

Sociolog Keller dnes při zahájení kampaně na Horním náměstí řekl, že „není ani euroskeptik, ale ani eurohujer". „Jsme pro Evropu, ale jinou, než jak funguje dnes. Nikdy nebyla Evropa bohatá tak, jako nyní, přesto jsou miliony bezdomovců. Podle odhadů je 80 až 120 milionů Evropanů pod hranicí chudoby, tedy každý pátý. V České republice je to každý šestý až sedmý, ale obávám se, že v tom Evropu doháníme," uvedl Keller.

Podle Sobotky je důležité překonat nezájem občanů o evropské volby. Keller by přitom podle něj mohl přitáhnout pozornost také mladých lidí. V posledních evropských volbách v roce 2009 přišlo k urnám 28 procent voličů.

„Sedm křesel by byl pro sociální demokracii velmi dobrý výsledek, byl by to náš příspěvek, aby levice měla v celém Evropském parlamentu většinu," podotkl Sobotka. Dobrý výsledek v evropských volbách by podle něj znamenal také podporu pro sociálnědemokratické ministry. Poslední evropské volby vyhrála s více než 31 procenty hlasů ODS a získala devět mandátů. ČSSD byla druhá, komunisté získali čtyři mandáty a lidovci dva.

Volby budou už v květnu

Volby se uskuteční v pátek 23. a sobotu 24. května. Českou republiku bude v novém europarlamentu zastupovat 21 poslanců, o jednoho méně než v jeho dosavadním složení.

Ve volbách do Evropského parlamentu se letos v Česku utká 38 uskupení. Při minulých volbách jich bylo o pět méně. Ministerstvo vnitra z řádně přihlášených stran vyřadilo jen Československou stranu socialistickou, protože mimo jiné nezaplatila patnáctitisícový příspěvek na úhradu volebních nákladů. Lidé si i tak budou letos europoslance vybírat z rekordní nabídky sedmi sněmovních a 31 mimoparlamentních uskupení.

Vládní ANO povede do voleb bývalý eurokomisař Pavel Telička, za lidovce to bude někdejší ministr Pavel Svoboda. V čele kandidátky TOP 09 je bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer, komunisty povede poslankyně Kateřina Konečná, ODS první místopředseda strany a europoslanec Jan Zahradil. Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury postavilo do čela advokátku Kláru Samkovou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

11:30 Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

„Původní bílé křesťanské evropské obyvatelstvo je nahrazováno migranty stále se zrychlujícím tempem,…